„Dejte si moji domácí dršťkovou polívku a já zajdu ven kasírovat,“ nechal se slyšet na uvítanou pan Vojtěch. Ten se stal před rokem novým provozovatelem areálu, kde v pracovních dnech podnikají obchodníci s vybavením i náhradními díly pro auta, a o víkendech tady zase chodí od rána do poledne prodávat všichni, kteří mají co nabídnout.

„Kolik za ně dáš?“ uváděl například ke slušným džínům Levi´s 511 cyklista se sortimentem vyloženým jen tak na podložce na betonu. Podobných tady bylo spousta, za místo zaplatili okolo třiceti korun a pokud vyloženě nestanovili ceny (jako u obnošeného oblečení s výprodejem padesát korun za kus), byli více než ochotni smlouvat.

Halda Ema je přirovnávána k italskému Vesuvu
TIP NA VÝLET: Halda Ema v Ostravě je přirovnávána k italskému Vesuvu

„Chodí stále více lidí, je to o mém podnikavém duchu a známých,“ tvrdil provozovatel, jenž nechal na jedno z krytých míst umístit ceduli s názvem VÍTKOVICKÁ BURZA. Prodej tu umožnil nejen na zemi, ale i z vlastních stolků či vozidel. K dispozici dal prodávajícím i stánky a prostory v buňkách. Spousta lidí v nich se znala, vítala se navzájem a sem tam si i připíjela.

„Pravý italský za šest set padesát,“ konstatoval prodejce ke stiletto vystřelovacímu noži AKC, modelu s nejdelší šestipalcovou čepelí. Menší byl o stovku lacinější. Vedle se daly pořídit chilli papričky po osmi korunách, krmná kukuřice, hornické atefakty, nábojové pásy, hromady bot, hraček, kuchyňské i dílenské výbavy, elektronika…

Den otevřených dveří závodu HBZS Ostrava, 1. října 2022, Ostrava.
Báňští záchranáři pozvali lidi na návštěvu, ukázali jim i dýmnici

Pro pamětníky „černých“ ostravských burz za socialistických časů v Ostravě byla nynější atmosféra svým způsobem důvěrně známá. A to včetně desek hardrockových Michael Schenker Group, Keel či GTR, jež byly v těch letech novinkami (teď kus za 350 korun) nebo kazet pirátské produkce s disko-královnami Sandrou a Madonnou.

„Béemvéčka se nekazí! Na ty tu díly moc nenajdeš,“ upozorňoval pan Boris, který začal na tržišti působit před třiceti lety. Nabídku zachoval pro automobilisty, motorkáře i cyklisty. A patřil k těm řečnějším, mnoho prodejců se bavit (o fotografování nemluvě) nehodlalo vůbec. Zejména ti, jejich zboží bylo nálezového stavu, případně pochybného původu.