Náměstí SNP hlavně jeho západní část směrem ke Kotvě je vskutku živým místem, mnohá ostravská sídliště se mu nemohou rovnat. Vždyť je také jeho tepajícím srdcem velká ubytovna!

„Ráno se vyhrnou děcka a pobíhají až do večera. Teď v létě se tady posedává pod stromy a prázdnou tržnici okupují houfy zevlujících, pokuřujících výrostků,“ uvádějí obyvatelé „ruských“ ulic Zábřehu.

Patří k nim i Čujkovova, kde funguje soukromá ubytovna nesoucí stejný název. Na jméno jí ovšem zaměstnaní a běžné normy občanského soužití uznávající lidé přijít nemohou.

Hotelový dům Hlubina v Ostravě, srpen 2019.
Sousedé o hotelovém domu Hlubina v Ostravě: Kdyby šel k zemi, nevadilo by nám to

„Tolik děcek, a k čemu jsou vedena? Že život ze sociálních dávek je normální!“ zlobí se dáma středního věku u zrušené pobočky spořitelny. Prázdné prostory jsou i vedle v takzvaném G-Centru.

Máte podobné potíže v okolí svého bydliště? O které problematické lokalitě v Ostravě chcete číst příště? Napište nám na e-mail: ales.uher@denik.cz

„Klienti z ubytovny se posadí a nic si neobjednají, prý čekají! Ale my nejsme čekárna,“ konstatuje provozovatel krámku se zdravou výživou. A přidává trpkou zkušenost, kterou prý živnostníci v okolí sdílejí společnou: mají sice spokojené, leč jednorázové zákazníky.

Nevábné prostředí zákazníky prostě odrazuje! Samozřejmě to neplatí pro trafiku. „Marlbora zlatá i červená. Když je po dávkách. Jinak tabák k balení cigaret,“ popisuje prodavačka, co jde hodně na odbyt. Už ne tolik na veřejnosti kolují drogy. Stačí se však jen trošku pozorně dívat a zahlédnout třeba předávku za pohybu na přechodu.

Neziskovka pomáhající mentálně handicapovaným a autistům se dostala ne vlastní vinou do potíží, rozhodně nemůže zlepšovat své služby, nemluvě o jejich rozšiřování.
Zpackané projekty ohrožují provoz ostravské neziskovky pomáhající autistům

„Kradou!“ uvádí k obyvatelům ubytovny i obecních sociálních bytů pekařka ve stánku u tržnice (ten je ze zadní strany oplocený snad lépe než věznice). Vedle ve fastfoodu zase obsluha nestačí pořád dokola smažit hranolky. „Žebrají…“ tvrdí zmrzlinářka, která prodává nejčastěji čokoládovou.

Cestující na autobusové zastávce kupodivu kvitují, že zmizely čtyři zdevastované lavičky. „Stejně jsme na nich nemohli sedět, protože byly pořád okupované hlučně se bavícími a stále něco pojídajícími spoluobčany,“ vysvětlují. Lavička se ovšem podle zpráv z úřadu na místě objeví. Jen jedna.

Jaromír Soukup
Ostravská kauza Dětského ráje dorazila do Prahy. Na paškál si ji vzal i Soukup

Provozovatelé čajovny, zdravé výživy i kadeřnictví z G-Centra kvůli špatné situaci jednají s představiteli radnice Jihu. „Ano, zajímaly je zejména otázky týkající se bezpečnosti,“ potvrzují starosta Martin Bednář a místostarostka Markéta Langrová.

Výsledek? Aktivnější strážníci a více kamer!

K TÉMATU

Obvod chce udělat pořádek
Právě kvůli skladbě klientů ubytovny a některých obecních bytů si radnice vymohla na Náměstí SNP kontaktní místo městské policie. „Dohodli jsme změnu dosavadního režimu fungování. Strážníci se budou pohybovat po lokalitě a občané je zastihnou na telefonním čísle umístěném na dveřích kontaktního místa,“ vzkázal starosta Martin Bednář s tím, že obvod chce zábřežské centrum zklidnit a učinit příjemnějším i z estetického hlediska. Pracovníci sociálního odboru z Jihu začali s kontrolami v obecních činžácích, kde se už několikrát nekompromisně rozloučili s nájemníky nerespektujícími domovní řád a zásady slušného soužití.

Autorem sochy Věry Špinarové v Ostravě je David Moješčík.
Bez souhlasu Moješčíka se socha Špinarové prodávat nebude!