Uvádět, že „jiný svět“ začíná hned za podchodem pod dálničním nájezdem u Hornopolní ulice, není přesné. Nejprve je tam nový sad mladých stromků, až pak nepořádek okolo garáží i přímo na prostranstvích zanedbaných činžáků.

Fungují tu i dvě ubytovny, kde se sestěhovávají ti nejchudší a nejnepřizpůsobivější.

„Denním chlebem je tady maro. To je skutečně cikánský výraz pro chleba, ale v daném případě znamená pervitin…“ popisuje terénní pracovnice z neziskové organizace Vzájemné soužití. Ta se snaží vylepšovat život i v lokalitě ulic Cihelní, Jílové, Spodní, Vaškovy a Tomkovy. A problémy jsou tady stejné jako v ostatních „ghettech“.

Prague Pride. Ilustrační foto.
Centrum města čeká premiéra OSTRAVA PRIDE

Kromě chudoby (a ubytovnového byznysu s ní) idrog to je třeba násilí na ženách.

„Kolikrát podá zbitá žena na partnera oznámení na policii a potom ho stáhne kvůli své rodině, švagrovým a tchyni,“ popisuje terénní pracovnice. Zmiňuje i fakt, že zdejší lidé nemyslí na budoucnost, neumí hospodařit. Dávky utratí klidně během dne!

„Na druhé straně si v nouzi moc pomáhají, to je na nich pozitivní,“ popisuje sociální pracovnice pocházející sama z romské komunity. A přiznává, že i zde v Přívoze panuje jisté napětí mezi „domorodci“ a příchozími ať z jiných míst Ostravy či Slovenska. Pokud nejsou příbuzní či známí, usedlíci zvyklí na slušnější život je moc nemusí.

„My máme přišroubované všecko, co se dá odnést,“ uvádí vedoucí jediného, slušně opevněného hotelu. Šéfuje mu třetím rokem, celý by ho nejraději odstěhovala někam pryč. „Problémové lidi na hotel nepouštím a už se neztrácejí příbory, ručníky a povlečení. Okolí je ale špatné. Hosté se předčasně odhlašují a bojí se vyjít ven,“ říká.

Ilustrační foto.
V kraji se zdvojnásobil počet případů černého kašle

Obchod tu funguje jediný (nedávno otevřená vietnamská večerka), restaurace žádná (hospodští to vzhledem ke složení klientely, a s ní související pověsti podniku, vzdávají), v oplocených areálech se podniká a jinde (prozatím) hrává squash či trénuje střelba. Občas tady podle místních přijede cizí automobil a vysype na ulici smetí.

„Jsem tady denně a myslím, že po výkupu části domů se situace zlepšila,“ nechává se slyšet provozovatel střelnice pro veřejnost i ozbrojené složky. Podle jeho informací chce pražská developerská společnost v lokalitě uskutečnit projekt rezidenčního bydlení „Park Cihelní“. Část odkoupených domů je prázdná a obehnaná plotem.