V pátek to potvrdil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Piperka podle svých slov odvolal osobně, když se počátkem týdne stal zmocněncem ostravské organizace. Piperek to ale odmítá a tvrdí, že žádné změny nenastaly.

„Jako zmocněnec jsem tento krok udělal. Zmocněncem jsem se stal, protože byla odvolána původní zmocněnkyně. U nás platí přísná pravidla. Nemůžeme voličům nabízet nikoho, u koho máme více než vážné podezření, že se dopouští domácího násilí," uvedl Kalousek. Toto obvinění ale Piperek odmítá. O svém odvolání neví. „Je to čistá fabulace. Nic o tom nevím. Kdybych byl odvolán, něco bych o tom věděl," řekl.

Jeho odvolání ale potvrdil i předseda moravskoslezské organizace Pavol Lukša. „Regionální výbor rozhodl, že stahuje lídra z osobních důvodů. Novým lídrem je kolega Juchelka," řekl. Dodal, že podle zákona už odvolaný kandidát nemohl být nahrazen, proto bude mít ostravská kandidátka o jednoho kandidáta méně.

Protože jsou volební lístky již vytištěné, Piperkovo jméno na nich zůstane. Voliči se ale o dodatečné změně na kandidátce tak jako v obdobných případech z minulosti dozvědí ve volebních místnostech.

Podzimní komunální volby by v Ostravě podle průzkumu pro Českou televizi (ČT) vyhrála ČSSD. Hlasovat by pro sociální demokraty vedené ostravským radním a starostou městské části Poruba Lumírem Palyzou mohlo až 32,5 procenta voličů. Druhé by skončilo hnutí ANO s 25,5 procenta, v jehož čele stojí podnikatel Tomáš Macura. Třetí by byla KSČM, které by voliči mohli odevzdat až 20,5 procenta hlasů, komunisty v krajském městě vede ostravský zastupitel a starosta městské části Michálkovice Martin Juroška. Vyplývá to z průzkumu takzvaného volebního potenciálu, který pro ČT od 29. srpna do 4. září provedla agentura Median.

Čtvrté místo by podle tohoto průzkumu obsadila ODS s 12,5 procenta, která by mohla získat stejnou podporu voličů jako Nezávislí. Shodně po 12 procentech by získalo hnutí Ostravak a TOP 09. Za nimi by skončili KDU-ČSL, Jsme Ostrava (koalice Strany zelených a Pirátů), Úsvit přímé demokracie, Ostravské fórum a Dělnická strana sociální spravedlnosti.

V Ostravě byly zaregistrovány kandidátky 18 politických uskupení, tedy stejný počet jako před čtyřmi lety. Komunální volby v roce 2010 tam vyhrála ČSSD, získala 32,12 procenta. Město nyní vede koalice ČSSD a ODS. Někteří představitelé města ale už nejsou členy stran, za něž kandidovali před čtyřmi lety. Ostravský primátor Petr Kajnar, někdejší lídr ČSSD, bude v těchto volbách jedničkou Ostravského fóra. Z ČSSD byl po sporech se spolustraníky vyloučen. Jeho náměstek Dalibor Madej, který byl lídrem ODS a ze strany odešel, je v letošních volbách v čele nové strany Toryové.