Byt na adrese Sportovní 20 v Moravské Ostravě slouží jako začínající azyl pro nalezené kočky, případně další tvory (třeba králíčka, který si chrání své teritorium a čtyřnohé šelmy bezostyšně kouše).

Aktuálně Jitka Kynčáková poskytuje přechodný domov čtrnácti kočkám, které donedávna přechovávala u sebe doma. Sama má dnes osm vlastních koček.

„Kdysi to bylo hodně proměnné číslo, někdy jsem jich měla dvacet, někdy šest. Na těch osmi se snažím udržet, víc bych jich teď asi momentálně neuživila,“ říká milovnice koček a kocourů, která se řídí jasnou strategií: tvory, kteří mají nevyléčitelnou chorobu či jiný handicap, a jsou tedy neumístitelní jinam, si nechává. „Počítám s tím, že některé u mě dožijí,“ říká smířeně.

Ostatním poskytuje domov do chvíle, než se jich někdo ujme. Třeba bílo-zrzavé kočce, která má po příliš zanedbaném ušním svrabu děravý zvukovod a jakýkoliv přípravek nakapaný do ucha jí vyteče nosem.

44 KOČEK, 3 PSI A 2 LIDÉ

A tento azyl, podmíněný obřím srdcem paní Jitky, někdy nabývá těžko uvěřitelných rozměrů.

„Letos o Vánocích jsem jich měla nejvíc čtyřiačtyřicet! To vše na 45 metrech čtverečních v bytě 2+1. V přepočtu připadala jedna kočka na metr čtvereční, do toho jsme se někde vměstnali já s přítelem a tři psi,“ směje se pro mnohé lidi zhola nepředstavitelnému scénáři „kočkařka“ Jitka.

A pouští se do barvitého popisu každodenního života v takových podmínkách.

PŮL TUNY KOČKOLITU V DOMĚ BEZ VÝTAHU

„Vařit se vám nepodaří, protože máte všude chlupy a kočky. Zajít si na záchod, aniž byste o někoho nezakopli, je také nemožné. Ráno, když se vzbudíte, máte kočky na hlavě, na těle, v nohách, byli jsme jimi doslova obložení. Ale neměnila bych,“ vypráví Jitka Kynčáková a nadhazuje několik čísel.

close Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat buduje azyl pro opuštěné kočky v Mariánských horách, 9. března 2020 v Ostravě. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

Fotogalerie: Ostravská kočičí máma

„V bytě jsem měla patnáct záchodů s kočkolitem a čistila je čtyřikrát za den. Jestliže jde jedna kočka denně dvakrát na malou a dvakrát na velkou, krát 44 koček, krát čtyři… no, nezvládala jsem nic jiného,“ vzpomíná Kynčáková na nedávné období, které trávila péčí o kočky, na procházce se psy, na nejnutnějších obchůzkách a opět u koček.

K TÉMATU

Lidé se skládají na pomoc opuštěným kočkám
Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat využil platformy Hithit (hithit.com/cs), kde spustil svou kampaň na dovybavení kočičího azylu v Ostravě. „Je to kampaň, kde lidé přispívají na různé sny a potřeby. My bychom za vybrané peníze dovybavili tento zvířecí azyl nezbytnými potřebami domácí karanténou, sušičkou, pračkou, ledničkou, škrabadly nebo bychom nakoupili základní balíček léčiv,“ říká Kynčáková s tím, že odčervení, odblešení a kastrace jedné kočky vyjde se vším všudy asi na 3,5 tisíce korun. Spolek potřebuje vybrat částku 183 tisíc korun, přičemž lze přispívat libovolnou částkou. Odměnou dárcům jsou například lístky na ples či jiné pozornosti. Kampaň je časově omezená a končí 9. dubna. 

| Video: Youtube