Ve čtvrtek dopoledne uplynula lhůta, kterou dal zastupitelský klub ČSSD svým členům radním Lumíru Palyzovi a Simoně Piperkové na rozmyšlenou. Během středečního zastupitelstva je totiž vyzval k odstoupení z funkcí v radě kvůli údajné kauze Dědic. Ani jeden z nich ale na tuto výzvu nezareagoval.

Přečtěte si také: ON-LINE: ČSSD vyzvala ostravské radní Piperkovou a Palyzu, aby odstoupili

„Již na počátku svého členství v radě jsem nebyl příliš nadšen z tohoto postu. Vnímal jsem to však jako místo pro ČSSD, a proto jsem jej přijal. Návrh na mé odvolání iniciovali bývalí členové ČSSD. Myslím, že nebýt radním pod vedením primátora Kajnara je spíše pozitivním výsledkem této nechutné anabáze. Přál bych si, aby město Ostrava činnost lidí typu Kajnara přežilo bez úhony, což se možná, vzhledem ke krátké době do komunálních voleb, podaří. V žádném případě však nebudu rezignovat sám, na toto rozhodnutí nepotřebuji 24 hodinové ultimátum," uvedl starosta Poruby Lumír Palyza.

Neodstoupila ani náměstkyně Smona Piperková. „Své stanovisko nemám důvod měnit a z funkce členky rady nebudu odstupovat. Nevykonala jsem nic protiprávního, neovlivňovala jsem nijakým způsobem veřejné zakázky a neměla žádný osobní prospěch či výhodu. Opětovně uvádím, že v době, kdy jsem s panem Dědicem komunikovala, nebyl obviněn ani jsem toto nemohla předpokládat. Pokud se týká jeho údajného vlivu na vedení městských organizací, tento jsem mu já nijakým způsobem nezajistila ani nezprostředkovala. Závěrem bych ráda zdůraznila, že v trestní věci proti panu Dědicovi jsem v procesním postavení svědka, tudíž v žádném trestněprávním postavení," řekla náměstkyně primátora Simona Piperková.

Podle místopředsedy klubu ČSSD Pavla Planky se další postup bude řešit na jednání klubu. „Bude záležet na jeho předsedovi, zda jej svolá mimořádně nebo se bude konat jako obvykle před zasedáním zastupitelstva. Musím říct, že jsem nečekal, že radní Lumír Palyza a Simona Piperková odstoupí. Vyplynulo to už z jejich včerejších vyjádření. Ve středu na klubu zazněl jasný požadavek o výzvě. O návrhu na jejich odvolání se nemluvilo," řekl dnes Deníku místopředseda zastupitelského klubu ČSSD Pavel Planka s tím, že celá kauza podle něho poškodí stranu před komunálními volbami.

„Nežijeme ve vzduchoprázdnu. Lidé si samozřejmě pamatují a bohužel toto asi budou reflektovat," doplnil.