Dá se v nich totiž listovat jako v knize. Stačí jedno otočení „listu“ a objeví se zbrusu nová „dvoustrana“ se zcela jiným příběhem. Některé ze značek jsou dokonce opatřeny visacím zámkem, aby nemohlo dojít k jejich zneužití, případně aby se nestaly terčem vtipálků.

Značky se nacházejí v okolí Městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích, kde mimo jiné hrají svá utkání fotbalisté Baníku Ostrava. Jsou i poblíž hotelu Clarion a Ostravar Arény, kde se konají velká sportovní a kulturní setkání.

Během těchto akcí přijíždějí tisíce návštěvníků, kteří se snaží zaparkovat, kde se dá. Pro místní obyvatele to přinášelo obrovské komplikace, vznikaly nepřehledné a nebezpečné dopravní situace. A právě tyto značky tomu dokážou zabránit.

Zakazují vjezd a odbočení tam, kde by mohly vznikat problémy. Některé značky se používají pouze pro tyto účely a po zbývající dobu jsou „bílé“. Další mají upravený celoroční význam.

V ulici Zkrácené u hotelu Clarion je běžně zakázán vjezd traktorům a vozidlům nad 3,5 tuny. Během fotbalu, hokeje a dalších akcí se značka „převrácením listu“ změní na zákaz vjezdu všech vozidel mimo dopravní obsluhy. Ochránci zákona si tento krok nemohou vynachválit.

„Obecně lze říci, že předmětné značky se osvědčily. Jsou užitečným nástrojem pro řízení dopravy v době konání významných kulturních a sportovních akcí a pomáhají minimalizovat dopravní problémy v dané lokalitě,“ řekl Deníku mluvčí Městské policie Ostrava Jindřich Machů.

Klíče od zámků mají pracovníci technických služeb. „Tyto pracovníky kontaktujeme telefonicky a po předchozí domluvě otevřou značky před začátkem konání větších kulturních a sportovních akcí,“ dodal Machů.