VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostravská spalovna zvládne odpad z Bělé jako jediná

Ostrava /ROZHOVOR/ - Likvidaci nebezpečného odpadu z Bělé nad Svitavou, kterýv uplynulých dnech dorazil do Ostravy,zajistí na počátku tohoto týdne Spalovna průmyslových odpadů Ostrava, kterou provozuje společnost SITA CZ. Její mluvčí Kateřiny Kodadové jsme se zeptali.

6.12.2010 1
SDÍLEJ:

Za mimořádných bezpečnostních opatření dorazil ve čtvrtek odpoledne do ostravské spalovny nebezpečných odpadů utajený transport chemikálií z Pardubicka.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

O jaký odpad jde?

Jedná se o odpad zajištěný v domu v Bělé nad Svitavou. Odpad byl roztříděn a bezpečně uložen do nádob. Chemicky se jedná o širokou škálu látek od běžných po nebezpečné látky, seznam čítá desítky položek. Jedná se o kategorii vyřazených laboratorních chemikálií.

Proč byla vybrána Ostrava?

Odstra­ňování odpadů spalováním je z hlediska ochrany životního prostředí jeden z nejbezpečnějších způsobů odstraňování nebezpečných odpadů a pro některé druhy odpadů jediný možný způsob odstranění. Charakter odpadu z Bělé vyžaduje jeho odborné odstranění vyspělou technologií. Spalovna průmyslových odpadů Ostrava je jako jediné zařízení v naší republice oprávněna a schopna bezpečně spalovat odpady tohoto typu.

Kdy bude odpad zlikvidován?

Na konci minulého pracovního týdne skončila plánovaná odstávka z důvodu pravidelné údržby. V sobotu dosáhla spalovna provozních hodnot a na začátkutohoto týdne bude odstraňován tento odpad.

Nehrozí obyvatelstvu nějaké nebezpečí při spalování?

V žádném případě. Známe složení odpadu, technologie spalovny zaručuje, že nedojde k úniku nebezepečných látek do životního prostředí nebo ohrožení lidí.

Lze stručně přiblížit technologii použitou při likvidaci odpadu, jak dlouho celý proces trvá?

Proces spalování odpadů je v celém průběhu monitorován a zjednodušeným způsobem ho lze popsat takto: odpad je v uzavřených obalech dopraven, případně drapákem dávkován do prostoru spalovací pece, kde při teplotách přibližně 800° C až 900° C dochází k jeho tepelné degradaci s vyhořením všech hořlavých částí. Spaliny vzniklé při tepelné degradaci odpadů jsou za teplot minimálně 1100° C dopáleny v dopalovací části technologie spalovny. Spaliny dále prochází systémem chlazení do několikastupňové technologie pro jejich čištění. Vyčištěné spaliny jsou kontinuálně monitorovány na obsah škodlivin v souladu s platnými legislativními předpisy. Nespalitelné složky odpadů jsou obsaženy ve strusce a popelu, který je pravidelně analyzován.

Vysoké technologické teploty a dostatečná doba zdržení odpadu a vzniklých spalin v tepelné části technologie spalovny jsou dostatečnou zárukou tepelné degradace a rozkladu škodlivin obsažených v odpadu. Škodliviny ve spalinách jsou následně zachyceny v technologii čištění spalin.

Celá technologie je provozována plně v souladu s platnými legislativními předpisy a povoleními vydanými příslušnými správními orgány.

Jak dlouho spalovna nebezpečných odpadů v Ostravě funguje?

Od roku 2000.

Autor: Jaroslav Perdoch

6.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Ostravě začal prodej kaprů. Je jich málo a jsou dražší

Ilustrační foto

Betlémské světlo 2017

Dolní Vítkovice hlásí rekord. Padla hranice 1,5 milionu návštěvníků!

Poslední dva roky se Dolní Vítkovice mohly vždy pyšnit návštěvností přes milion turistů, díky čemuž si udržovaly statut nejnavštěvovanější mimopražské turistické lokality.

Už zítra zazní obrovský chór

Už zítra se úderem 18. hodiny rozezní na mnoha místech České republiky velké zpívání společných koled pod hlavičkou Deníku.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Skupina Doga hlásí: Hard werk

Naší rockové stálici - skupině Doga - vyšla v minulých dnech nová deska. V pořadí desáté studiové album má název Hard werk.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT