Hned 25. února, tedy den po vypuknutí válečného konfliktu, zorganizovala univerzita na popud své studentky Yelyzavety Mys benefiční koncert, na kterém vystoupili ukrajinští i čeští studenti OU, a který navštívilo na 60 hostů. A výtěžek z něj putoval do organizace ADRA, která je ve spojení se svou sesterskou organizací přímo na Ukrajině.

Věznice v Ostravě-Heřmanicích.
Věznice v MS kraji mají nová opatření: Ukrajinští a ruští trestanci se nepotkají

O tři dny později, 28. února si mohli lidé za minimální dobrovolný příspěvek 30 Kč vyzvednout stužku na Filozofické fakultě OU. Tuto akci iniciovala studentka z katedry Anglistiky a amerikanistiky Karolína Kotarová s pomocí jejích spolužáků Anežky Morysové a Marka Černocha.

Stužky na projev podpory

„Sama jsem chtěla stužku na projev podpory a řekla jsem si, že když koupím velké balení stuh, mohla bych jich vyrobit více a pak je rozdat. Tak jsem se na této akci domluvila s fakultou,“ říká Karolína Kotarová. „Lidé mohli darovat jakoukoliv částku a od 30 Kč a výš dostali stužku. Nakonec jsme vybrali částku 13 731 Kč, která putovala na Člověka v tísni,“ dodává. Karolína plánuje pokračovat v dobrovolnické činnosti i mimo fakultu.

Ukrajinskou a tibetskou vlajku malovali lidé poblíž Masarykova náměstí, 10. března 2022 v Ostravě. Veřejnou akci, do které se mohl zapojit každý, uspořádala organizace MOST ProTibet.
Centrum Ostravy zdobí obří ukrajinská a tibetská vlajka, malovali je kolemjdoucí

Univerzita také zřídila transparentní účet. Peníze z něj budou rozděleny mezi ukrajinské studenty OU, kteří se kvůli válce dostali do existenčních problémů. Na tento účet se připsal také výtěžek z koncertu akademiků Fakulty umění OU, který se uskutečnil 4. března. V den jeho konání přišlo na účet kolem 50 tisíc Kč, dalších 10 tisíc Kč bylo po koncertu v zapečetěné kasičce. Dnes už je na účtu bezmála 300 tisíc Kč a pohyb na něm může sledovat kdokoliv.

Ukrajinští, běloruští i ruští studenti mohou kdykoliv využít kontakty uvedené v univerzitním rozcestníku, a to hlavně kontaktní e-mail pomahej@osu.cz.

Studentské spolky a Fakulta sociálních studií OU organizují ve spolupráci se statutárním městem Ostravou sbírky materiální pomoci, do 16. března shromažďují také zdravotnický materiál. Studentky a studenti univerzity pomáhají v kontaktním centru Červeného kříže i na centrálních sběrných místech.

A protože toto období není jen o materiální pomoci, ale také o psychickém zdraví, je důležité, aby se studenti z Ukrajiny, kteří zde nyní studují, cítili zajištění. V Ostravě je ukrajinských studentů, kteří se vinou války ocitají bez podpory svých rodin, na 90.

Komunita Ostravské univerzity

„Cítíme odpovědnost se o jejich děti, které nám svěřili, postarat a rádi bychom prokázali, že se na komunitu Ostravské univerzity mohou spolehnout,“ uvádí rektor univerzity Jan Lata. Z toho důvodu byl zřízen již zmíněný transparentní účet, který tyto i budoucí studenty z Ukrajiny finančně zabezpečí.

Jaromír Nohavica.
Koncert Nohavici byl vyprodán během několika minut. Výtěžek půjde na Ukrajinu

Univerzita se s těmito studenty sešla, vyslechla si jejich starosti a zřídila pro ně kontaktní e-mail i telefon, na který se mohou se vším obracet. Zveřejnila i webový rozcestník s kontakty a radami, který se stále rozšiřuje.

OU s okamžitou platností ukončila 7. března spolupráci s ruskými státními univerzitami. To se stalo v reakci na prohlášení Ruské unie rektorů, ve kterém vyzývala k podpoře událostí posledních týdnů. Tato skutečnost se ale nedotkne ruských studentů ani akademiků, kteří na univerzitě ak-tuálně figurují. I těm univerzita poskytne, pokud bude třeba, psychologickou a právní pomoc a žádosti o jiný druh pomoci bude řešit individuálně ve spolupráci s fakultami, na kterých studují.

Zastupitelé Ostravy rozhodovali o další pomoci Ukrajině.
Ostrava podpoří Ukrajince 15 miliony. „Separatisté“ nechtěli přispět na zbraně

Situace běloruských studentů, z nichž většina přišla studovat na Ostravskou univerzitu, protože nesouhlasí s režimem v Bělorusku, anebo přímo utekli před perzekucemi a hrozícím uvězněním, je obtížná. Někteří dostali podporu ve formě stipendií, které univerzitám poskytla česká vláda a nyní trpí sankcemi vůči režimu, proti kterému bojují – byli odstřiženi od svých běloruských financí kvůli zastavení služby SWIFT a zhoršuje se také situace jejich rodin v Bělorusku. Tito studenti mají dle slov vedení univerzity nadále její plnou podporu.