„U stánků budou vždy připraveny aktivity pro malé i velké vědce, kdo se do Léta s Ostravskou zapojí, dozví se zábavnou formou něco o přírodě, světě kolem nás i vlastním těle a zdraví. Různými pokusy, hrami, kvízy i praktickými ukázkami návštěvníky provedou členové studentských spolků Ostravské univerzity,“ zve na všechny akce tisková mluvčí OU Lucie Fremrová.

Obyvatele Vřesiny obtěžuje hluk z mostní estakády na prodloužené Rudné. Ředitelství silnic a dálnic bude rok a půl po zprovoznění rychlostní silnice provádět první úpravy.
Hluk z prodloužené Rudné. Nedá se tu žít, chceme pryč, říkají lidé. Co bude dál

A kde všude se stánky představí? Ve dnech 16. – 17. června na Pustevnách, 21. června v ostravské ZOO, 24. června na přehradě Olešná u Frýdku-Místku a 14. srpna na třinecké sportovní akci MajDay.

Program na Pustevny chystá Katedra studií lidského pohybu. Děti zapojí do pohybových soutěží o ceny a dospělým nabídne měření složení lidského těla (voda, tuky, svaly) s odbornou konzultací. Tematické aktivity pro děti budou mít také přírodovědci. Budou s nimi poznávat lesní zvěř a jejich obydlí, ti, které zajímá laboratorní prostředí, si zde vyzkouší práci s pipetami a mikroskopy.

V ostravské ZOO budou děti pozorovat zvířecí stopy a také chlupy pod mikroskopem. Kdo má rád matematiku a biologii, může se těšit na zobrazení spirál v přírodě (tzv. zlatý řez), například u šišek či slunečnic. Prostřednictvím aplikace biologů z Přírodovědecké fakulty budou návštěvníci určovat druhy fascinujících létajících tvorů – vážek.

Open air koncert kapely Monkey Business v rámci Barrák music hradu, který se uskutečnil na Sleszkoostravském hradě, 1. července v Ostravě.
J.A.R. a Monkey Business. Na hradě v Ostravě jelo funky i rap o balení holek

U přehrady Olešná se dobrovolníci naučí zásady správného vodního záchranářství a první pomoci přímo od záchranářů z Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Děti se pustí do operace v Medvídkově nemocnici a ti zručnější si zkusí i opravdový chirurgický steh. K dispozici budou také nafukovací lodě s vybavením.

Tradiční třinecké sportovní akce MajDay se letos zúčastní odborníci na lidský pohyb z Pedagogické fakulty. Děti zapojí do množství sportovních her a soutěží a s dospělými proberou ideální poměry vody, tuku a svalů v těle. Návštěvníci sami sebe otestují na přístroji TANIA.

Veškeré aktivity na akcích Léto s Ostravskou se budou konat vždy od 9 do 17 hodin a jsou zdarma. Akce se budou konat za dodržování aktuálních hygienických pravidel. (vrt)