Situace je podle rektora dlouhodobě neudržitelná, apeluje především na vládu. Akademičtí pracovníci podle něj odchází na základní či střední školy, kde dostávají výrazně vyšší plat. Zvyšování platů v regionálním školství se vyučujících na vysokých školách netýká, dodal.

"Odliv pedagogů a skvělých zaměstnanců, zejména mladých na úrovni odborných asistentů, je to, co mě v tuto chvíli nejvíce trápí. Právě tato složka univerzity je asi nejvíce podfinancovaná, ale to podfinancování se týká všech veřejných vysokých škol v České republice. V posledních týdnech jsem zaznamenal velkou nespokojenost a frustraci. Obávám se, že pokud nepřijde řešení v brzké době, tak ten odliv může nastat a nebude malý," uvedl Kopecký.

Rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.
Po Latovi Kopecký. Ostravskou univerzitu už vede nový rektor, jaké má plány

Upřesnil, že některé fakulty si mohou dovolit platit odměny a příplatky nad rámec tarifu, jiné nikoliv. "Uvedu, že v tuto chvíli je průměrná (hrubá) mzda odborného asistenta na Ostravské univerzitě 28.000, docenta 32.000 a profesora 36.000," doplnil Kopecký. Průměrná hrubá mzda učitelů na základních školách přitom v roce 2021 podle údajů Českého statistického úřadu činila necelých 48.900 korun, v kraji loni dosahovala průměrná mzda téměř 39.600 korun.

Podle rektora je situace špatná na všech fakultách, ale nejhorší je především na fakultách s humanitními, společenskovědními či uměleckými obory. Podle děkana Pedagogické fakulty a předsedy Asociace děkanů pedagogických fakult Daniela Jandačky jsou mzdy na pedagogických fakultách ve srovnání s regionálním školstvím extrémně nízké. Podle rektora pak řada akademických pracovníků odchází právě do tohoto sektoru.

"Vzhledem k zaměření mnoha fakult Ostravské univerzity pak jejich zaměstnanci utíkají často právě na střední či základní školy, kde dostávají třeba lidé s hodností Ph.D. výrazně vyšší plat, a to o 10.000 až 14.000 korun," uvedl Kopecký. Dodal, že dlouhodobé zvyšování platů učitelů v regionálním školství a jejich zvažovaná fixace na 130 procent průměrné mzdy se netýká vyučujících na veřejných vysokých školách.

Revitalizovaný prostor u nového kampusu Ostravské univerzity na Černé louce, 10. února 2023, Ostrava.
VIDEO: Ostrava otevřela nový City Campus za miliardu, studenti jej využijí ihned

Při neřešení situace podle Kopeckého hrozí, že některé obory nebude mít kdo vyučovat. "Musíme každý obor garantovat člověkem, který publikuje v dané oblasti, na jehož publikace jsou ohlasy nejenom v České republice, ale i zahraničí, takže kvalitativní požadavky jsou poměrně vysoké. Myslím si, že právě tito lidé se necítí dostatečně motivováni a odměňováni, takže odliv těchto lidí by mohl znamenat nebo už znamená ohrožení celých oborů a programů," řekl Kopecký.

Děkan Lékařské fakulty Rastislav Maďar poukázal například na to, že fakulta potřebuje zaměstnávat špičkové odborníky, kteří ale ve zdravotnictví mají zcela jiné finanční ohodnocení, než jaké jim může nabídnout univerzita. Třeba nástupní mzda zdravotních sester může být podle děkana větší než nástupní plat vysokoškolského docenta či profesora.

Podle Kopeckého se ministerstvo školství situací zabývá a podfinancování vysokého školství si uvědomuje, univerzita chce ale svou iniciativou apelovat především na vládu, která by tuto problematiku měla řešit.

"Chceme, aby byl nepoměr ve financování regionálního a vysokého školství změněn. Poměr peněz z rozpočtu ministerstva školství, které jdou na vysoké školství, se v posledních deseti letech výrazně snížil. Ministerstvo školství už přiznává, že je to velký problém, a že je třeba okamžité řešení, takže přichází s konkrétním návrhem na navýšení rozpočtu pro veřejné vysoké školy," doplnil Kopecký.

MHD v Ostravě. Ilustrační foto.
DPO eviduje velký zájem o tramvajovou revoluci. Slíbil, že návrh není konečný

Iniciativu univerzity a jednotlivých fakult podporují i odbory. "Nelze dlouhodobě akceptovat propastné zvětšování rozdílů nejen mezi financováním vysokých škol a regionálním školstvím, ale také jinými sektory, a z důvodů této situace odchod kvalitních zaměstnanců. Na základě usnesení Vysokoškolského odborového svazu, jejímž členem jsme, podporujeme vyhlášení stávkové pohotovosti na 28. března," řekla předsedkyně Základní organizace Vysokoškolského odborového svazu OU Ilona Plevová.

Akademičtí pracovníci a studenti Filozofické fakulty OU se tak příští úterý připojí k protestním akcím Hodina pravdy, které se budou konat v Olomouci a Praze.

"Připojením k protestní akci chceme vyjádřit podporu návrhu pracovní skupiny zřízené ministrem školství, který navrhuje jednorázovou finanční dotaci podfinancovaných fakult včetně filozofických. Na druhou stranu se obáváme, že tento návrh, který dostane vláda k projednání, nebude přijat a schválen dostatečně rychle, aby došlo k nápravným opatřením již v tomto roce," uvedl předseda Asociace děkanů filozofických fakult a děkan Filozofické fakulty Ostravské univerzity Robert Antonín. Na úterý vyhlásil kvůli připojení k protestní akci děkanské volno.