Lesopark Benátky. Relaxační centrum, které existuje už téměř sto let, zeje prázdnotou a je pouhým stínem své někdejší slávy a oblíbenosti. Významnému bývalému odpočinkovému a kulturnímu centru by ale nový život mohly vdechnout chystané investice města.

To chce totiž Benátky a okolí revitalizovat. Přestože se zatím jedná o běh na dlouhou trať, který odstartuje nejdříve v roce 2014, jsou ostravské Benátky součástí projektu rekreačního potenciálu obvodu Nová Ves. Ten zahrnuje i revitalizaci rybníků Pod Bedřiškou a vytvoření parku zahrad u střední zahradnické školy v Nové Vsi, kde bude také zahrada vůní pro nevidomé.

„První vlaštovkou bylo odstranění černých staveb na území Benátek. Zbývá pouze jediné torzo, které je na pozemku města. V rámci příprav jsme také požádali o změnu územního plánu. Benátky jsou totiž doposud vedeny jako zalesněná oblast. Chceme je změnit na areál volného času, aby bylo možné instalovat prvky pro veřejnost, a Benátky tak vrátit k původnímu užívání jako kdysi. Rádi bychom tam opět viděli loďky, na které s oblibou vzpomínají pamětníci," přiblížila vizi starostka Nové Vsi Jana Kubová.

Ostravské Benátky dnes. Ilustrační foto.

Už v květnu by ale Ostravany do Benátek mohlo nalákat rybaření. Rybář Jakub Vávra si totiž pronajal rybník přímo v lokalitě Benátek, na kterém chce od půlky května vysazovat pstruhy.

„Na místě pak budeme zdarma půjčovat pruty a široká veřejnost si k nám bude moct přijít zarybařit s tím, že úlovky si potom odkoupí. Široko daleko žádná podobná aktivita není a navíc jsou Benátky skvělé tím, že jsou v podstatě uprostřed města," vysvětlil Vávra.

Co dál? Uvidí se za rok

Jestli se do zalesněné lokality vrátí život a kultura, se ale rozhodne až v příštím období pro čerpání dotací, které trvá od roku 2014 do 2020.

„V současném programovém období už přípravnou studii realizovat nestihneme. Co se konkrétních kontur projektu týká, tak zpracováváme urbanistickou studii. Architekt zjišťuje od městských obvodů a majitelů pozemků, co s nimi do budoucna zamýšleli a jaké jsou jejich vize. Na základě toho se rozhodne, zdali a v jaké výši požádáme o programovou dotaci," uzavřel náměstek primátora pro investice Jiří Hrabina.

Ostravské Benátky dnes. Ilustrační foto.