Ještě dnes mnoha lidem vrtá hlavou, jak je možné, že stavba, kterou nikdy neschválil stavební úřad, mohla jen pár desítek metrů od Masarykova náměstí fungovat dobrých třináct let! A ve skromnější podobně ještě déle.

Tato etapa však v tomto týdnu skončila. Nad bistrem se začala stahovat mračna už na konci minulého roku, kdy Deník sestavil žebříček nejostudnějších, nejvíce nevyhovujících zastávek městské hromadné dopravy v Ostravě. I v důsledku toho se bistro, kde také kontroloři pravidelně zjišťovali pochybení v provozní hygieně, dostalo do nechtěného zorného pole úřadů a vše začalo směřovat k jeho odstranění.

DOZOR STRÁŽNÍKŮ

Mnohdy ani samotní cestující (tedy ti, kteří u hladového okna a ve vedlejší večerce nenakupovali) vzdychali: „Bezdomovci si tu nakoupí chlast a jdou si ho za roh vypít,“ štvalo lidi.

„Neumíte si představit, čím vším musíme denně procházet, když jdeme domů nebo ven. Potkani se nám prohánějí už i v domě. A do oknem nám stoupá smrad připalujícího se tuku,“ napsala nám čtenářka a nájemkyně jednoho z bytů nad bistrem, jejíž jméno jsme po dohodě nikdy nezveřejnili.

I proto zde museli s železnou pravidelností chodit příslušníci městské policie a podnapilé osoby, mnohdy také močící na zdi u domovního vchodu, vyhánět.

DO VEČERA BUDE PRYČ

Z bistra na Sokolské třídě zbylo v úterý už jen pár desek. Dnes už po něm podle vyjádření majitele nemá být ani památky.

Zbourání dřevěného bistra na Sokolské třídě umožní zvelebení celého podloubí a prostoru zastávky. Internetem už kolují první vizualizace možné podobystě v seriálu Deníku. A ještě chvíli tomu tak bude.

Stavební úřad Moravské Ostravy a Přívozu proto rozhodl, že do konce letošního září musí bistro zmizet. A přestože se po odvolání majitele, že v uvedeném čase to nelze stihnout, termín posunul na 21. prosince, dnes už bistro skutečně nestojí.

V pondělí ve večerních hodinách zde Deník zachytil dělníky, kteří bistro „rozebírali“. Včera ráno už z něj zůstal pouze skelet. „Během dnešního dne bude vše pryč, nic tady nezůstane,“ sdělil na místě majitel asijského původu. A jestliže bude vedle samotného slibu o odstranění bistra splněn i tento, dnes už po bistru na Sokolské třídě nebude ani památky.

Naopak výhledově má moravskoostravská radnice v plánu celou lokalitu zkulturnit. „Zahájíme jednání s vlastníky přilehlých domů a pozemků, aby se celý prostor stal důstojným nástupištěm pro cestující MHD,“ nastínila budoucnost zastávky a jejího okolí mluvčí radnice Jana Pondělíčková.