Děj komedie se točí kolem dvou manželských párů, které řeší nejrůznější strasti a lži v manželství. „Je to po dlouhé době nová dramatika. V Pravdě hrají mladí herci, kteří do souboru přišli relativně nedávno. Hrajeme to jejich jazykem, jejich vkusem a smyslem pro humor. Takže jde o něco nového,“ říká režisér hry Pravda Vojtěch Štěpánek.

Herecká čtyřhra se odehrává mezi dvěma páry. Hlavní postavou je Michel, který podvádí svou manželku Laurence s Alicí, jež je manželkou jeho nejlepšího kamaráda Paula. Michel všem lže, protože nechce svým blízkým ublížit a ranit je tím, že by jim řekl celou pravdu.

„Pravda má trochu banální rámec. Jde v ní o to, jestli si máme ve vztazích lhát, nebo zda máme při podvádění vše vyjevit a tomu člověku pak ublížit, nebo ne. Všechny čtyři postavy zaujímají určitá stanoviska a podle toho se poté chovají. Během hry se pak divákům i proměňuje to, kdy je kdo sympatický a tak podobně,“ dodává režisér.

Muž na recepční vytáhl pistoli.
Lupič z Ostravy si namaskoval pivní břicho. Zkušené kriminalisty neobelstil

Režisér inscenace se rozhodl děj dynamizovat rytmickou hudbou a ke spolupráci přizval skladatele Jana Krompolce. „Živelná hra na bicí tak dokreslí adrenalinové situace a dodá hře tempo bušícího srdce. Bušícího tak divoce z nervozity, ze lhaní i z vášně tajných mileneckých schůzek,“ říká dramaturg Pavel Gejguš.

K TÉMATU

Floriana Zellera označují prestižní světová média za „nejzajímavějšího dramatika dneška“. Na kontě má několik knih a více než desítku velmi úspěšných „vztahových“ divadelních her. Podle své divadelní hry Otec napsal scénář ke stejnojmennému filmu (2020), který i režíroval. Excelovali v něm Anthony Hopkins a Olivia Colmanová. Film získal šest nominací na Oscara, jednu proměnil - Zeller dostal sošku za adaptovaný scénář. Za svá díla posbíral Zeller řadu prestižních cen. Ve Francii je například držitelem hodností rytíř Řádu umění a literatury a rytíř Řádu Čestné legie.