„Chceme vyšetřit muže i ženy, protože tato akce není zacílena jen na muže. Zveme všechny, kteří mají zájem zjistit, zda nemají urologický nádor. V naší ambulanci bude vyhrazen dostatečný prostor na to, abychom se mohli věnovat všem pacientům, kteří budou mít zájem o preventivní vyšetření. Pokud u někoho z nich budeme mít byť jen stín podezření, že by se mohlo jednat o onkologické onemocnění, dohodneme se na dalším postupu postaveném na standardním vyšetřovacím režimu,“ vysvětlil přednosta Urologické kliniky FNO Jan Krhut.

Ten zároveň upozornil na záludnost urologických onkologických onemocnění, která často probíhají velice skrytě.

„Pacient nemá šanci toto onemocnění v raných fázích odhalit. Přitom právě diagnostikování v časném stadiu této nemoci je jedním z hlavních předpokladů k jejímu vyléčení. Příznaky se totiž začínají objevovat až v pokročilém stadiu onemocnění. Právě proto zdůrazňujeme důležitost preventivních prohlídek,“ uvedl přednosta urologické kliniky.

Výjimkou je podle něj karcinom varlete, což je onkologické onemocnění, které se velmi často týká mladých mužů. Tento karcinom se projeví hmatným zduřením varlete, takže většina pacientů je schopna si jej nahmatat. „Další známkou, která musí být považována za příznak onkologického urologického onemocnění do té doby, dokud není prokázán opak, je přítomnost krve v moči. To jsou dvě nepřehlédnutelné známky, podle nichž je pacient schopen poznat, že se v jeho urologickém traktu děje něco nepatřičného,“ upozornil Jan Krhut.

Městská nemocnice Ostrava nabízí vyšetření na oddělení Urologie zájemcům v pátek 10. listopadu od 8 do 14 hodin.

Vítkovická nemocnice pak ve čtvrtek 23. listopadu rovněž od 8 do 14 hodin.

Prvního listopadu začíná také Movember – měsíc mužské solidarity zaměřený na zvyšování povědomí o zdraví mužů a zejména na prevenci typicky mužského onemocnění, kterým je rakovina prostaty.