Stejného starostu, ale jiné složení koalic než v minulém období, budou mít na radnicích ve Slezské Ostravě a v Mariánských Horách a Hulvákách. Slezskoostravský starosta a nově i senátor Antonín Maštalíř (ČSSD) totiž přizval ke spolupráci kromě předchozího partnera ODS také lidovce. Volby v Mariánkách už pošesté vyhrála Liana Janáčková (Nezávislí), která se chce dohodnout na vládě s komunisty a s TOP 09.

Největší změny z velkých obvodů čekají radnici Moravské Ostravy a Přívozu. Tamní volby totiž vyhrálo nové hnutí Ostravak, které se na koalici dohodlo s ČSSD. Společně chystají zprůhlednění hospodaření centrální městské části nebo větší péči o zeleň. Bývalý starosta Miroslav Svozil a jeho ODS budou působit v opozici.


Vládu nad centrem převezme hnutí Ostravak spolu s ČSSD

Centrální ostravský obvod čekají změny ve vedení radnice. Na koalici se zde totiž dohodli vítězové voleb – hnutí Ostravak – se sociálními demokraty. Občanští demokraté s předchozím starostou Miroslavem Svozilem skončí v opozici spolu s komunisty a TOP 09.„S koaličním partnerem budeme usilovat o transparentnost hospodaření, rozšiřování zeleně nebo třeba o větší bezpečnost občanů našeho obvodu. Chceme také řešit problém s parkováním či rozvíjet školství,“ přiblížil Jiří Havlíček (ČSSD), který by měl být novým starostou.

Důležitým krokem podle něj bude i záchrana stromů, které jsou zaasfaltovány v ulicích. „Chceme prodloužit jejich život. Zároveň se chystáme dosadit větší množství stromů do Komenského sadů, ale i dalších lokalit. Zeleň by se měla vrátit i na náměstí Msgre Šrámka,“ dodal.

Vítězné hnutí Ostravak přenechalo křeslo starosty sociálním demokratům kvůli jejich větším zkušenostem s komunální politikou. „Dojednali jsme si však většinu v radě obvodu,“ poznamenala Petra Bernfeldová, jednička kandidátky hnutí Ostravak ve volbách na radnici Moravské Ostravy a Přívozu. Bernfeldová se stane první místostarostkou a zabývat se bude oblastí hospodaření s majetkem. Její kolega Dalibor Mouka bude mít na bedrech investice, sociální demokrat Tomáš Kuřec pak bude, stejně jako v předchozím období, místostarostou pro školství a sociální otázky.

Ustavující zastupitelstvo v tomto obvodu se bude konat ve středu 10. listopadu.

>> Kolik mají křesel v zastupitelstvu

Ostravak 10
ČSSD 9
ODS 8
KSČM 5
TOP 09 3


Nejlidnatější ostravský obvod Jih dál povede ČSSD s ODS

Sociální demokracie vyhrála s převahou komunální volby v Ostravě-Jihu, doslova převálcovala soupeře. I když by mohla obvod vést sama, do koalice s největší pravděpodobností přibere i ODS, se kterou na Jihu vládla i předcházející čtyři roky. Starostou by měl zůstat Karel Sibinský (ČSSD). V opozici zůstanou komunisté s TOP 09.

„Jednali jsme se všemi politickými subjekty, které uspěly ve volbách. Inspirovali jsme se také plánovaným povolebním uspořádáním ve vedení města Ostravy. ODS jsme nabídli tři křesla v radě včetně jednoho místostarosty, ČSSD jich chce mít osm včetně postu starosty a dvou místostarostů. Občanští demokraté na naši podmínku přistoupili, takže se pravděpodobně dohodneme,“ řekl Sibinský. Dodal, že komunální politici chtějí s úspornými opatřeními začít u sebe, proto bude mít Jih v příštím volebním období o jednoho místostarostu méně. Sníží se i počet výborů ze tří na dva. „Kdy bude na Jihu definitivně jasno, záleží na rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, u kterého leží stížnost na průběh voleb. Tu podal občan, kterému nebylo umožněno volit kvůli neplatnému občanskému průkazu,“ vysvětlil Sibinský.

>> Kolik mají křesel v zastupitelstvu

ČSSD 23
ODS 10
KSČM 8
TOP 09 4


Noví slezskoostravští radní vyrazí za lidmi do terénu

Na spadnutí je podpis koaliční dohody ve Slezské Ostravě. Zatím veškerá jednání směřují k tomu, že tu bude pokračovat koaliční spolupráce ČSSD s ODS, která bude v tomto volebním období rozšířena o KDU-ČSL. V opozici se ocitnou KSČM, VV a TOP 09.Komunální volby na „Slezské“ s přehledem vyhrála ČSSD. Mohla si vybírat ze šesti variant povolební spolupráce. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu získala třináct křesel. Pozici starosty téměř jistě obhájí Antonín Maštalíř (ČSSD), který vyhrál i senátní volby. Obě funkce bude vykonávat zároveň.

„Myslím, že se to dá zvládnout souběžně,“ míní Maštalíř. Předpokládá, že na ustavujícím jednání zastupitelstva 11. listopadu získá ČSSD v jedenáctičlenné radě celkem šest míst, čtyři křesla připadnou ODS a jedno lidovcům.

„Zrušíme funkci jednoho místostarosty a nově ustavíme pozice dvou uvolněných radních. Jeden z nich z ODS bude mít na starosti sociální práci, druhý z ČSSD pasportizaci bytů. Slibuji si od toho hlavně to, že se radnice více otevře lidem. Tito radní budou neustále v terénu a řešit problémy občanů,“ předpokládá Maštalíř.

>> Kolik mají křesel v zastupitelstvu

ČSSD 13
ODS 8
KSČM 6
TOP 09 4
VV 2
KDU-ČSL 2


V Porubě je velká koalice. Starostou zůstane Palyza

Naší hlavní prioritou bude vyřešit problém s parkováním, který trápí obyvatele všech částí Poruby, od prvního až po osmý stavební obvod. Bude to chtít komplexní studii. Obrátíme se se žádostí o spolupráci také na naše občany. Těmito slovy charakterizuje jeden z hlavních cílů koaliční smlouvy Lumír Palyza, staronový starosta městské části Poruba. Jeho sociální demokraté v tomto obvodu s převahou vyhráli říjnové komunální volby a na koalici se nakonec dohodli s občanskými demokraty, se kterými vládli i v předcházejícím období. V opozici budou komunisté a TOP 09.

„Kromě křesla starosty bude mít ČSSD i tři místostarosty. Petr Mihálik bude mít na starosti investice, Dalibor Malík finance a Petr Stachura bytovou otázku. Dva místostarostové budou z ODS, a to Petr Jedlička pro správní záležitosti a Jan Dekický pro oblast školství,“ uvedl dále Palyza.

Kromě otázky parkování se chce porubská koalice zabývat údržbou zeleně a budováním parků, chtěla by dokončit realizaci multifunkčních sportovních areálů u základních škol. „Rádi bychom také nastartovali privatizaci bytového fondu a nabídli naše byty k odkoupení stávajícím nájemníkům,“ dodal starosta.

Ustavující zastupitelstvo se v tomto obvodu bude konat ve čtvrtek 11. listopadu.

>> Kolik mají křesel v zastupitelstvu

ČSSD 21
ODS 11
KSČM 8
TOP 09 5


Mariánské Hory a Hulváky pošesté povede Janáčková

Našlápnuto na rekord, pokud jde o délku vlády na radnici Mariánských Hor a Hulvák, má Liana Janáčková (Nezávislí). Pošesté tu totiž vyhrála komunální volby. Pokud bude za čtyři roky končit v křesle starostky tohoto městského obvodu, bude to po čtyřiadvaceti letech, co byla tato žena v čele obvodní radnice.

Byť jen těsně, v poměru osmi ku sedmi, se jí podaří získat většinu v zastupitelstvu, a její vedoucí pozici s největší pravděpodobností potvrdí v pondělí 8. listopadu ustavující zastupitelstvo. Janáčková předpokládá, že v následujícím volebním období bude v obvodu pokračovat koalice Nezávislých s komunisty, a že podporu získá i u svého dlouholetého spolupracovníka Jiřího Jezerského, kandidujícího za TOP 09. V opozici pak skončí ODS, ČSSD a lidovci.

„Žádnou koaliční smlouvu podepisovat nebudeme, ale jsme na spolupráci dohodnuti. Dojednáváme personální obsazení rady a podíl politických stran na vedení obvodu,“ řekla Janáčková. Tvrdí, že dosavadní spolupráce s KSČM se osvědčila. „Místostarosta Boháč byl a je pracovitý člověk, nebere práci v komunálu jako politiku,“ reagovala Janáčková. To, že ve vedení Mariánských Hor a Hulvák bude také společně s komunisty sedět i zástupce pravicové TOP 09, nechtěla komentovat.

>> Kolik mají křesel v zastupitelstvu

Nezávislí 5
ČSSD 3
ODS 3
KSČM 2
KDU-ČSL a NK 1
TOP 09 1


Dlabal bude Vítkovicím starostovat i nadále

Spolupracovat s firmami a občany na tom, aby byly Vítkovice pěknější a žádanější, to je podle starosty Petra Dlabala (ČSSD) jeden z cílů koalice, která bude v nadcházejícím období v této městské části vládnout. „Dohodli jsme se na pokračování koalice ČSSD a ODS, která bude mít devět z patnácti křesel v zastupitelstvu. Navíc nám přislíbil podporu jeden zastupitel z jiné strany, který zatím nechtěl být jmenován,“ uvedl Dlabal. Ten by měl být starostou i v příštích čtyřech letech.

Křesla místostarostů ve Vítkovicích obsadí občanští demokraté Leoš Adamík a Jindřich Prokop. Druhý jmenovaný poskočil díky preferenčním hlasům ze sedmého místa kandidátky na první. Sociální demokracie bude mít ještě dva radní. „Jeden z našich největších cílů je získat finanční prostředky na další regeneraci obvodu. Dalším důležitým bodem je zajištění bezpečnosti občanů. V neposlední řadě chceme pokračovat v privatizaci bytového fondu, i když už těch domů k prodeji moc není,“ přiblížil plány koalice Petr Dlabal.

Ustavující zastupitelstvo obvodu Vítkovice se koná ve středu 10. listopadu.

>> Kolik mají křesel v zastupitelstvu

ČSSD 5
ODS 4
KSČM 2
Strana zelených 2
VV 1
TOP 09 1

MARTIN PLEVA, MIRKA CHLEBOUNOVÁ

>> PTEJTE SE STAROSTŮ!

Trápí vás nešvary v místě vašeho bydliště a chtěli byste se zeptat, zda a jak je bude radnice vašeho obvodu řešit? Ptejte se s Deníkem nových starostů všech ostravských obvodů! Pošlete nám své dotazy a připomínky pro ně na adresu Moravskoslezský deník, Mlýnská 10, 701 11 Ostrava, nebo na e-mail: redakce.moravskoslezsky@denik.cz. My je vedení radnic předáme a budeme se snažit přinést vám odpovědi na témata, která vás zajímají.
Všechny články ke komunálním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!