Velmi sledovaná je v centru města plánovaná výstavba bytového domu v Janáčkově ulici vedle bývalých jatek.  

Centrální obvod už na šestipodlažní budovu získal stavební povolení a letos se začne stavět. „Moderní rohový dům bude mít po dostavbě 26 nájemních bytových jednotek i s parkovacími místy,“ řekla mluvčí radnice Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková s tím, že dům bude stát přes deset milionů korun.

Kromě toho se radnice zaměří například na další revitalizaci sídliště Fifejdy II mezi ulicemi Hornopolní, Lechowiczova a Gen. Janouška v součtu za bezmála osmadvacet milionů korun. A dalších 17 milionů „spolkne“ proměna Šalamounova sídliště. Změny čekají také hlavní městské parky a sady.

ROK MUGLINOVA

To vedení Slezské Ostravy letos své hlavní investice směřuje do Muglinova. Také zdejší sídliště čeká revitalizace za zhruba deset milionů korun a v plánu je především výstavba nové požární zbrojnice pro místní jednotku sboru dobrovolných hasičů.

„Stát bude v blízkosti křižovatky ulic Bohumínská a Hladnovská,“ sdělila starostka Slezské Ostravy Barbora Jelonková s tím, že se počítá s rozpočtovými náklady 22 milionů korun. Čtyři a půl milionu korun tvoří dotace z ministerstva vnitra.

Třetí investicí v této části obvodu bude proměna chodníků na stezku pro chodce a cyklisty v Muglinovské ulici za asi 12 milionů korun.

HANDICAPOVANÍ A SENIOŘI

Porubská radnice investuje největší částku do tolik očekávané dostavby unikátního místa pro setkávání zdravých a handicapovaných lidí. Komunitní centrum Všichni spolu v údolí mezi Porubou a Pustkovcem ukrojí z rozpočtu obvodu rovných třicet milionů korun.

„Druhá největší investice tohoto roku v Porubě bude výstavba seniorského bydlení v Dělnické ulici,“ navázal vedoucí finančního a ekonomického odboru radnice Petr Solanský s dodatkem o ceně projektu za dvacet milionů korun. V plánu je i oprava ulice O. Jeremiáše nebo sociálního zařízení v ZŠ Komenského.

NOVÁ NÁMĚSTÍ

To v nejlidnatějším ostravském obvodu mají letos pro investování vyčleněno 220 milionů korun. Na Jihu tak budou pokračovat v opravě řady bytových domů přesto se ale dostane jen na zlomek, vždyť je zde bezmála 5300 bytů.

„Největší investicí, která se kvůli rozsahu nestihne realizovat letos, bude proměna náměstí v Horní ulici v Hrabůvce,“ připomněl starosta Martin Bednář nejen „Jižanům“ tolik známou a připravovanou akci.

A co dál? Například revitalizace základních

a mateřských škol za 25 milionů korun, bezbariérový přístup do prvního patra „Hlubiňáku“ nebo rovněž v Hrabůvce oprava a rozšíření parkoviště u Polikliniky.

Nové náměstí se už letos začne stavět také v Mariánských Horách. „Letos vydláždíme plochu Mariánského náměstí, obnovíme zeleň, vybudujeme kašnu s tryskami a zasadíme jehličnan, který bude časem sloužit jako náš hlavní vánoční strom,“ nastínila starostka Liana Janáčková s tím, že až plocha začne plnit skutečnou funkci náměstí, vrátí se na ni i jarmark a vánoční trhy.