„Vyšetření trvalo něco přes půl hodiny a Johti ho snášela v naprostém klidu. Nevyplynulo z něj sice, zda se jedná o holku či kluka, nejdůležitější ovšem je, že mládě je v pořádku,“ informovala mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.
Vyšetření prováděli odborníci z vědeckého pracoviště – Leibnizův institut pro výzkum zvířat v Berlíně. Vše probíhalo za plného vědomí samice, Johti je zvyklá na přímý kontakt s člověkem. Nicméně byla uvázaná na řetězech tak, jako tomu bude i u samotného porodu.
Johti porodila již několik mláďat, sonografické vyšetření ale zažila poprvé. Druhá březí samice Vishesh, dcera Johti, vyšetření nepodstoupila, pouze mu přihlížela. „U slonů, stejně jako třeba u lidoopů a dalších sociálně žijících zvířat, se mladší jedinci učí mnohým věcem v průběhu svého života pozorováním těch starších. Mladá Vishesh tak viděla, že zákrok nebyl pro Johti nijak nebezpečný a že jednou, když bude potřeba provést i u ní, se také nechá tímto způsobem vyšetřit,“ vysvětlila Kalousková.
Kromě tohoto mimořádného vyšetření odebírají oběma březím samicím jejich ošetřovatelé pravidelně jednou týdně krev a moč, kde se sleduje hladina hormonu progesteron. Podle tohoto indikátoru jsou obě slonice v pořádku. Pravidelně také cvičí a zvykají si na navazování řetězů pro fixaci při porodu. Březost sloních samic trvá až dva roky. Johti by měla podle propočtů rodit 8. března 2011 a Vishesh 22. března. Narození slůňat, pokud dobře dopadne, bude pro ostravskou zoo velkým úspěchem. V České republice se živé mládě se zatím nenarodilo.