Vyhlídky slůněte na přežití jsou stále nejisté. Zoologická zahrada chystá další kroky, zatím však nechce nic bližšího prozrazovat.

„Nedokážeme říct, zda bude žít měsíc, rok, dva nebo tři, ale statistiky z jiných zoologických zahrad mluví jasně. Mládě, které bylo krmeno výhradně náhražkou a nikdy se nenapilo mateřského mléka, se nedožilo dospělosti a nezapojilo se do další reprodukce," uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

Pobyty venku se prodloužily

Na první pohled ale situace v pavilonu slonů nevypadá tak chmurně. Je tomu totiž zhruba čtrnáct dní, co začalo mládě, které se narodilo 4. února, opouštět se svou matkou Vishesh bezpečí pavilonu a zkoumat venkovní výběh.

„Nejprve jen na pár minut, velmi záhy se k nim přidaly i další členky našeho sloního stáda a pobyty venku se prodloužily. Jejich spojení proběhlo vesměs bez komplikací," okomentovala situaci ve sloním pavilonu mluvčí ostravské zoo.

OslavaSloní samička Rashmi narozená 12. dubna 2011 v sobotu oslaví své třetí narozeniny. „U této příležitosti jsme připravili malou, symbolickou sloní oslavu. Do harmonogramu komentovaných krmení jsme zařidili i mimořádné krmení slonů. Rashmi se svou mámou Johti dostanou o půl třetí odpoledne narozeninový dort a ošetřovatelé k tomu podají komentář," prozrazuje mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Samec však zůstává od samic ve venkovním výběhu stále odděleně.

„S malou samičkou ale Calvin kontakt má, protože prostor mezi jejich výběhy je vymezený lany a síťovými bariérami. Byli už tedy u sebe a vše proběhlo bez problému, Calvin je totiž pověstný svým klidným a mírným chováním ke slůňatům," dodala Šárka Kalousková s tím, že když byla dnes tříletá sloní samička Rashmi malá, mohli spolu se samcem v pozdějším věku obývat venkovní výběh.

Rashmi už má jiné zájmy

Rashmi, která zítra oslaví své třetí narozeniny, je ve věku sloního dorostence. S malým slůnětem tedy v kontaktu je, očichávají se a dotýkají choboty, ale o žádné hře podle mluvčí Kalouskové nemůže být řeč. „Rashmi má jiné zájmy, než si hrát s malým slůnětem," podotkla mluvčí ostravské zoo.

V těchto dnech je sloní samička vitální, roste, pravidelně přijímá náhražku mateřského mléka v dvouhodinových intervalech a čtyřiadvaceti hodinové služby ošetřovatelů tak pokračují dál. „Krmí se i v noci. Pouze v případě, že slůně spí, čekáme, až se probudí a nakrmíme jej později," dodala Kalousková a přiblížila, že mládě denně vypije přibližně deset až dvanáct litrů náhražky. Z toho důvodu vedení zoo neuvažuje v nejbližší době o pojmenování slůněte. Veškerou naději tak vkládá do starší samičky Rashmi, která by v budoucnosti mohla mít své potomky. „Připravujeme další kroky, co se týče osudu našeho slůněte, o kterých budeme včas informovat. Zatím se ale k ničemu vyjadřovat nechceme," uzavřela mluvčí Zoo Ostrava.