Své akce v předvánočním čase chystá několik ostravských obvodů. V Porubě se vánoční strom na Alšově náměstí rozsvítí druhou adventní neděli, 9. prosince, a zároveň začne tamní vánoční jarmark.

„Ani letos na něm nebude chybět zimní kino, velký dřevěný betlém řezbáře Jiřího Halouzky z Jiříkova na Bruntálsku nebo Ježíškova pošta,“ říká mluvčí porubské radnice Jana Janošcová. Koledy tam s lidmi bude o tři dny později zpívat David Deyl a 18. prosinec bude vyhrazen čistě pro dámy!

Vánoční program plánují také v nejlidnatějším Jihu. Strom zde rozsvítí 2. prosince na náměstí SNP v Ostravě- -Jihu, o týden později pak i v Kulturním domě Akord. Na tržnici za náměstím SNP pak bude podle mluvčí obvodu Gabriely Gödelové i menší vánoční rynek.

TÉMĚŘ 60 STÁNKŮ!

Největší koncentrace lidí letos bude jako obvykle v centru Ostravy. Prvního prosince se rozsvítí strom na Prokešově náměstí a zazní nejznámější koledy, pak už se ale veškerý program přesune do okolí Masarykova náměstí. Hned následující den rozsvítí strom také tam a 5. prosince nebe ozáří speciální mikulášský ohňostroj.

Vánoční trhy otevřely své brány - a to doslova, na náměstí totiž opět stojí světelná brána, častý námět k focení - už ve čtvrtek 29. listopadu. „Čtyřicet stánků na Masarykově náměstí, pět stánků na Jiráskově náměstí, šest stánků v Solné ulici, čtyři stánky na Smetanově náměstí, foodtruck a dva stánky u bývalé květinové síně,“ vypočítává mluvčí moravskoostravské radnice Jana Pondělíčková letošní rozsah.

Letos se poprvé stánky rozšířily i před Divadlo Antonína Dvořáka. A rozšíření se dočkala i výzdoba. Už v minulém týdnu byl zdoben světelnými koulemi a dalšími prvky Husův sad, včetně tamní kašny, které budou nazdobeny i na už zmíněném Smetanově náměstí (kde podle motta „Studentské Vánoce“ budou i bohatý program, přednášky a koncerty), u Elektry a před radnicí na náměstí Dr. E. Beneše. Solnou ulici ozvláštní hvězdné nebe a na Masarykově náměstí bude nazdoben ještě větší počet domů než dříve.

A CO DÁL?

Návštěvníky bude opět lákat velké ruské kolo, dětský kolotoč, vánoční vláček s novou delší okružní trasou, živý betlém se zvířátky a především spousta dobrého jídla, pití a dárků. Nebudou chybět hity loňských Vánoc punč s gumovými medvídky či pštrosí polévka.

Co se kulturního programu týká, vystoupí třeba Mirai, Ondřej Ruml nebo David Stypka a po rozsvícení vánočního stromu 2. prosince také Markéta Konvičková. Program dne po dni naleznete na webu ostravskevanoce.cz.

O vánočních trzích snily i Mariánské Hory a Hulváky, avšak současný stav nového budovaného náměstí to ještě neumožňuje. Největší akcí obvodu tak bylo 30. listopadu v Základní škole Gen. Janka adventní pletení věnců, zdobení perníků a další předvánoční činnosti. Příští rok by už ale podle starosty Patrika Hujduse měly být trhy i na Mariánském náměstí.

POZNAČTE SI V KALENDÁŘI

1. prosince od 16 hodin: Rozsvícení vánočního stromu a zpívání koled (Prokešovo náměstí)

2. prosince od 17 hodin: Rozsvícení vánočního stromu (náměstí SNP v Ostravě-Jihu)

2. prosince od 17 hodin: Rozsvícení vánočního stromu (Masarykovo náměstí)

5. prosince od 16 hodin: Mikulášská nadílka a ohňostroj (Masarykovo náměstí)

5. prosince od 17 hodin: Čerti z Rakouska navštíví Ostravu (BrickHouse v DOV)

9. prosince od 17 hodin: Rozsvícení vánočního stromu a začátek jarmarku (Alšovo náměstí v Porubě)

12. prosince od 16 hodin: Česko zpívá koledy (Masarykovo náměstí)

12. prosince od 18 hodin: Česko zpívá koledy (Alšovo náměstí, KD Akord)

13. prosince od 8 hodin: Vánoční slezský rynek (tržnice u náměstí SNP)

15. prosince od 10 hodin: Vánoční jarmark s tradicemi (Slezskoostravský hrad)

21. prosince od 16 hodin: Promítání pohádky Když draka bolí hlava (Masarykovo náměstí)

21. prosince od 19 hodin: Ohňová show (Masarykovo náměstí)

K TÉMATU

Trhy v Ostravar Aréně skončily. Stala se z nich totiž tržnice
Pětadvacet ročníků a dost! Tradiční vánoční trhy ve vítkovické hale letos své brány už neotevřou. Čtvrt století je pořádalo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, které pro tyto účely mělo halu v nájmu. Když však letitý organizátor trhů odešel do důchodu, nenašel se nikdo, kdo by po něm starost o trhy převzal. Alespoň takové je oficiální stanovisko. Provozovatel haly, společnost Vítkovice Aréna, i někteří prodejci za tím však vidí klesající tržby i zájem a odklon od vánočních trhů v pravém slova smyslu. „Stala se z toho v podstatě tržnice,“ přiznal obchodní ředitel Vítkovice Arény Jan Kostecký. I proto se společnost nechystá tradici v příštích letech znovu oživit.

Dorazí k nám rakouští čerti
Pravá mikulášská party bude na programu ve středu 5. prosince od 17 hodin v klubu BrickHouse v Dolních Vítkovicích. Dorazí zde hned několik čertů známých z rakouských průvodů a potrestají hříšníky. Program slibuje také strašidelné efekty, slavnostní představení čertů a focení s nimi či třeba dětskou diskotéku. Vstupenky na akci se prodávají v síti Ticketon za 100 korun pro děti a 150 korun pro dospělé.