Předvánoční program v Ostravě startuje už v sobotu 26. listopadu rozsvícením jedenáctimetrového vánočního stromu, zahájením adventních trhů i doprovodného programu. Ten se letos bude odehrávat na pěti místech – hlavní program se stánky a vyhlídkovým kolem bude na Masarykově náměstí, dětská scéna na vedlejším Jiráskově náměstí, řemeslná v Husově sadu, umělecká na Prokešově náměstí a klubová scéna i s kluzištěm na náměstí Dr. E. Beneše.

Rozšíření o řemesla v „Husáku“ přitom není zdaleka jediná novinka letošních Ostravských Vánoc, které už druhým rokem zajišťuje Černá louka a jejichž rozpočet (15 milionů) je o milion korun vyšší než vloni a o tři miliony vyšší, než když Vánoce v centru naposledy tvořil obvod a řada dalších subjektů separátně.

Novinky: Kolo „bez bariér“ i kelímek za „pade“

„Dostávali jsme řadu dotazů na bezbariérovost vyhlídkového kola a letos jsme lidem vyšli vstříc, jedna kabina ruského kola proto bude zcela bezbariérová pro handicapované návštěvníky Ostravských Vánoc,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Další novinkou je snaha o minimalizaci množství odpadu, horké nápoje se proto budou vydávat do vratných kelímků s motivem Ostravských Vánoc.

close Vratný kelímek Ostravské Vánoce. info Zdroj: Deník/Petr Jiříček zoom_in Vratný kelímek Ostravské Vánoce.

Co na nový vratný kelímek Ostravské Vánoce říkáte?
Líbí se vám?
Hlasujte pod článkem.

„Do oběhu vypustíme desítky tisíc vratných kelímků s vratnou zálohou 50 korun. Kelímky budou k dispozici u všech prodejců horkých nápojů a ve všech těchto stáncích si je budou moct návštěvníci také vyměnit nebo vrátit,“ vysvětlil jednatel Černé louky Jan Šumbera.

Fotka s hvězdou

Ne poslední novinkou je také nový fotopoint, dvouapůlmetrová vánoční hvězda, stále ještě poměrně nový symbol Ostravských Vánoc. Osvětlená zlatá hvězda, kterou vyrobila společnost HSF System, bude umístěna přímo na Masarykově náměstí, aby se s ní mohli lidé vyfotit.

Organizátoři navíc věří, že letos budou mít lidé důvod zavítat do centra města i po Štědrém dnu. „Většina stánkařů ukončí provoz s posledním vystoupením na hlavní scéně, ale několik jich je ochotných provozovat stánek i mezi svátky, snad tím Ostravany potěšíme,“ doplnil Jan Šumbera.

Umělci skoro každý den

Bohatý bude i doprovodný program. Každé úterý bude připravena vánoční kuchyně na pódiu a cimbálová muzika, každou středu Vánoční Kafrárna – talkshow Petra Kubaly se zajímavými hosty a doprovodnou kapelou. Každý čtvrtek budou na programu Barevné Vánoce, kdy dramaturgové festivalu Colours of Ostrava zajistí vystoupení čtyř zahraničních kapel z Polska, Balkánu, Skotska a Slovenska a na každý pátek se chystá podvečerní koncert a Melodie Vánoc.

Silný bude zejména víkendový program. V soboty v rámci ChrstmARTs zahrají divadla, swingové kapely a další umělci, vrcholem adventních týdnů budou neděle. „Vystoupí Adam Ďurica, Pokáč, Martin Chodúr a Ondřej G. Brzobohatý coby hlavní hvězdy Vánoc, ale rozhodně ne jediné,“ láká obchodní ředitelka Černé louky Miriam Lehocká.

Vedle zmíněného vyhlídkového kola (do 2. ledna) bude na náměstí Dr. E. Beneše v provozu až do 1. ledna také vánoční kluziště s ledovými chodníčky. Jedenáctimetrový vánoční strom na centrálním náměstí se rozsvítí v sobotu 26. listopadu po 17. hodině.