To se mnoha našincům nepoštěstí. Jestli tedy vůbec někomu. Pochvala od hvězdného režiséra George Lucase, spolupráce s proslulým Jeanem Reno, dublování Miroslava Donutila a také možnost povozit na střeše automobilu Vojtu Dyka. Kdo si ve svém profesním životopise už mohl odškrtnout tyto momenty? Ostravský rodák Patrik Surówka, který se specializuje na kaskadérské kousky s motocykly nebo s automobily.

„Šlo třeba o klasickou honičku motorek a čtyřkolek. Jezdili jsme v lomech, pod námi byly hluboké srázy, skákali jsme mezi stromy, do toho na mě najížděla nákladní auta, takže jsem v tom terénu musel kličkovat,“ dává k dobru Surówka pár postřehů z filmu The Adventures, který vznikl pod patronátem čínské produkční společnosti.

Snímek, jenž se v České republice natáčel loni, právě tento měsíc míří do světových kin. Surówka zde jako kaskadér dubluje vícero herců. „Jednou jsem tam i sám za sebe jako policajt, a to zrovna ve scénce přímo s Jeanem Renem. Každopádně když jsme skončili, byli zástupci čínské společnosti spokojeni a děkovali mi s tím, že se v budoucnu ještě určitě uvidíme,“ říká dále renomovaný kaskadér.

Během natáčení filmu Red Tails si zase vysloužil uznání slavného režiséra Hvězdných válek George Lucase. Na letišti v Milovicích měl předvést se starou nákladní pragovkou asi desetimetrový skok zakončený havárkou a výbuchem. „Když jsem to zvládl přesně tak, jak George Lucas chtěl, tak mě tam pak začal sám zvedat nad hlavu a provolávat, jak miluje české kaskadéry. Toho jsem si hodně vážil,“ zmiňuje další z mnoha zážitků Surówka.

Kaskadérské schopnosti bývalého českého reprezentanta v motokrosu využívají také tuzemští filmaři. Surówka například přispěl k realizaci snímku Andělé všedního dne, kde v rámci jedné scénky řídí automobil, přičemž mu na střeše dovádí idol ženských srdcí Vojta Dyk. „Bolek Polívka mi de facto dělal instruktora autoškoly a já jsem s ním strávil asi 12 hodin v autě. A musím říci, že tak jako s ním jsem se už dlouho nezasmál. Vůbec netuším, odkud ty své hlášky a hlody bere,“ líčí jezdec z kaskadérské skupiny Filmka.

Dále se Surówka představil v seriálu Doktor Martin, a šlo o poměrně ojedinělý kaskadérský kousek. „V jednom díle jsem dubloval Miroslava Donutila. Jako řidič auta jsem měl za úkol srazit herečku Danu Batulkovou,“ prozrazuje Surówka, který působí mezi kaskadérskou elitou deset let.

Stejně jako každé řemeslo se i kaskadérství vyvíjí. Přesto přiznává, že v současnosti využívá hlavně své zkušenosti. „Dříve jsem chtěl na place ukázat co nejvíce, ale dnes přesně vím, co chci udělat, aby to bylo bezpečné a třeba i akčnější, než bylo původně navrženo. A mnohdy můj nápad i zabere. Každopádně nyní těžím z toho, co jsem se dřív naučil. Je za tím mnoho let dřiny, odříkání a prolitého benzínu na závodech či proježděných spálených gum na letišti v rámci tréninku,“ upřesňuje všestranný dobrodruh, který zdůrazňuje, že za jeho kvalitními výkony stojí také hodnotné rodinné zázemí. „Manželka i obě děti jsou mi oporou,“ dodává Surówka.

Autor: Petr BIDZINSKI