„Jednoduše jsme stan natáhly mezi bicykly obrácené koly vzhůru. Vevnitř se vyspí dva lidé, je tam místo na zavazadla a vyřešila se tím i ochrana kol před zloději," uvedly inženýrka ekonomie Helena Záleská a zástupkyně farmaceutické firmy Petra Krhutová.

Na svůj vynález si udělaly patentovou rešerši, která prokázala, že na světě nikdo nic podobného nevymyslel.

„Máme to patentově chráněno a letos budeme testovat prototypy. Cyklostany chceme uvést na trh v příštím roce," líčily začínající podnikatelky vlastnící značku Tike, které už včera jednaly s americkým investorem.

Kromě cyklostanu v programu Green Light zaujal také nápad s názvem Svítíme kapalinou.

CHEMLIGHT je projektem tvůrců designového osvětlení, kteří se rozhodli využít vlastností určitých smíchaných chemických látek.Zdroj: Deník/Radek Luksza

„Dosáhli jsme toho smísením určitých chemických látek a jejich reakcí. Nádobku stačí zapojit ke zdroji elektřiny, například prostřednictvím notebooku, a kapalina září," vysvětlil zástupce značky ChemLight, biofyzik Denis Havlena (na snímku výše).

Nejmladšími účastníky finále programu Green Light byli studenti elektrotechnické průmyslovky Martin Fabík a Jan Szabó.

„Twibe je rozšířením klávesnice k počítači či notebooku umožňující uživateli nastavit ovládání více funkcí jediným tlačítkem. Ve světě sice tyto aplikace existují, ale naše má i hardware. Právě fyzický kontakt s uživatelem je od ostatních odlišuje," popisoval Fabík s tím, že tým tvoří i vysokoškolák Daniel Štastný. Jejich nápad cílí zejména na internetovou generaci, streamery či youtubery potřebující reagovat při svých aktivitách v reálném čase. Cílová skupina se má rozšířit.

Do finále již čtvrtého ročníku programu Green Light, takzvaného Start Up Show, se dostalo 16 projektů. Autoři většiny z nich byli lidé pod třicet let, hlavně univerzitní studenti a absolventi vysokoškolských oborů. „Green Light pomohl urychlit již celkem čtyřicet projektů. Investice do nich momentálně dosahují 20 milionů korun," upozornil za organizátory programu Martin Duda.