David Witosz podle svých slov dlouho zvažoval, zda svou nominaci přijme. Nakonec se na fóru, které se o víkendu mělo konat v Pardubicích, ale kvůli zhoršené epidemiologické situaci se přesune na internet, bude snažit nahradit dosavadního předsedu strany Ivana Bartoše. Po jeho předchůdci Lukáši Černohorském by se tak do vedení Pirátů dostal opět politik z Moravskoslezského kraje, který má ještě druhé želízko v ohni – Janku Michailidu z Karvinska.

Viděli jste tyto sáňky na jiném místě, než před Duhou v Ostravě-Porubě? Pokud ano, tak je třeba dát obratem vědět Policii ČR!
Ukradené vánoční sáně v Ostravě hlídaly kamery, lidé chtějí vidět záběry zlodějů

„Do poslední chvíle jsem zvažoval, zda do toho půjdu, nebo ne. Tím otazníkem byl Ivan Bartoš. To, že přijal nominaci, mělo zásadní vliv,“ řekl Deníku Witosz, podle něhož snaha vystřídat stávajícího lídra je čistě profesní. „Vážím si jej za to, co pro stranu udělal, ale svoboda má jednu vlastnost – musíte umět přijmout zodpovědnost za své činy a rozhodnutí. Ve straně vznikl model, kdy se lidé zbavují zodpovědnosti a házejí ji na hlavu jiným. Lidé si jej bohužel zidealizovali v někoho, kým není. Je pracovitý, poctivý, ale nejsme strana jednoho muže a měli bychom fungovat týmově. Strana nestojí a nepadá na něm a bylo by špatné ubírat se tímto směrem,“ vysvětlil Witosz, co by chtěl v případě svého zvolení změnit.

Mosty v Rudné ulici půjdou k zemi. Dva roky se bude jezdit obousměrně v jednom jízdním směru.
Rudná ulice v Ostravě se uzavírá na celé dva roky. Tak to bude probíhat

Všichni Piráti by si podle něj měli uvědomit, že krize strany vypadá jinak. Program, který by chtěl Witosz a jeho příznivci prosadit, je podle něj tak dlouhý, že by s jeho naplněním měly co dělat i naše děti. „Dosud jsme se až moc upínali k parlamentu, musíme se ještě více zaměřit na komunální politiku a soustředit svou sílu tam, kde v nás lidé vložili svou důvěru. Jsou před námi komunální volby, kde nechceme jen slibovat. Buďto máme po třech letech výsledky a ukázali jsme, že naše snaha nebyla marná, nebo jsme nedělali nic a voliči nám to spočítají,“ přenesl se Witosz na komunální úroveň, kde by chtěl pokračovat nadále. „Nemám ambice jít do parlamentu. Chci zůstat v komunální politice, a kdyby nekandidoval Bartoš, nekandiduju ani já. Věřím, že i ostatní kandidáti jsou dostatečně kvalitní,“ řekl Witosz a obratem vysvětlil, že pro něj není důležité bitvu vyhrát, ale vystoupit a říct, co podle něj má zaznít.

Policejní pronásledování v Ostravě.
VIDEO: Ostravští policisté si při honičce vychutnali prchajícího řidiče

Je podle něj reálné, že stávajícího předsedu někdo nahradí, sám dává šance na úspěch Jance Michailidu z Petrovic u Karviné, další kandidátce z našeho regionu, jež podle něj v mediální anonymitě odvedla obrovský kus práce. Ivanu Bartošovi se postaví ještě čtvrtý kandidát – pražský senátor Lukáš Wagenknecht.