To je prozatím ve hvězdách, jisté ale je, že se všichni zájemci mohou začít hlásit. Město Ostrava totiž vyhlásilo 21. ročník soutěže Ostravský dům roku 2014.

„Je určena investorům novostaveb nebo rekonstrukcí budov nacházejících se na správním území města Ostravy. Podmínkou je jejich dokončení v letech 2013 a 2014. Titul obdrží nejvýše hodnocené dílo. S udělením titulu je spojeno finanční ohodnocení ve výši tři sta tisíc korun a udělení bronzové plakety. V pořadí druhé vyhodnocené dílo obdrží odměnu ve výši sto padesát tisíc korun," uvedla tisková mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Podle ní je cílem soutěže vytvořit a udržet ve městě mezi investory soutěživé prostředí, motivující je k následování dobrých příkladů a k jejich překonání ještě lepšími, ale také ocenění přístupu stavebníka, který svým investičním činem přinesl v hodnoceném období do života a do stavebního fondu města nejvyšší kvalitu. „Letošní novinkou je, že se do soutěže prostřednictvím hlasování na webových stránkách města může zapojit také veřejnost. Vyhlášen tak bude i Ostravský dům roku cena veřejnosti," podotkla Andrea Vojkovská.

Motivace

Podle architekta Davida Kotka má soutěž Ostravský dům roku své opodstatnění. „Pro investory je motivační záležitostí. Není to ale čistě architektonická soutěž, má totiž přínos i pro město. Myslím si ale, že by jí prospělo například rozšíření poroty. Pokud by v ní zasedl někdo nestranný a nesvázaný s naším městem, třeba z Prahy nebo i zahraničí, zvedl by se její kredit. V porotě by neměl chybět také ekonom, sociolog nebo urbanista, více by to porotu zprofesionalizovalo. Zvážit by se měla i varianta cenu některý rok vůbec neudělit. V případě, že se nesejde dostatek kvalitních staveb nebo rekonstrukcí, město by cenu nemělo předat vůbec," řekl architekt Kotek z Projekt studia, které navrhovalo třeba budovu s názvem Concept House v proluce v Opavské ulici v Porubě. A právě tato budova získala v jubilejním dvacátém ročníku první místo. Kromě něj ale projektovalo také například administrativní a skladový objekt společnosti Bextra. Ten vyhrál cenu v roce 2006.

Osvěta soutěže

David Kotek doplnil, že by se měla zlepšit osvěta soutěže. „Vyhlášením ceny to většinou končí. Proč ale neukázat vítěze jednotlivých ročníků světu? Třeba prostřednictvím výstavy v galeriích v Praze nebo Brně, Polsku, Rakousku, aby i ostatní věděli, jak krásné stavby v Ostravě jsou, vždyť je to naše reklama, naše hrdost," dodal architekt.

Kromě titulu Dům roku a odměny za umístění na druhé příčce má Rada města Ostravy právo na doporučení odborné komise udělit dalším budovám čestná uznání bez určení pořadí. Čestná uznání už však nejsou spojena s finančním ohodnocením. Budovy zkolaudované v období od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2014 může přihlásit do soutěže pouze jejich investor.

„Přihlášky musí být převzaty podatelnou magistrátu na Prokešově náměstí 8, Moravská Ostrava, do pátku 27. února 2015 do 13 hodin.

Podrobnější informace naleznou zájemci na internetových stránkách města," doplnila mluvčí Vojkovská s tím, že pořádání soutěže vyjde celkem na 575 tisíc korun. Převážná část půjde z rozpočtu útvaru hlavního architekta města a zbytek z rozpočtu kanceláře primátora.