„Moc se těšila, na hrad šla poprvé v životě,“ nechává se slyšet máma Květa. Ta v den obnovy provozu Slezskoostravského hradu po dlouhé půlroční přestávce tady zabíjí dvě mouchy jednou ranou – ukazuje dcerce kousek zdejší historie a coby akademická pracovnice univerzity se studentkami plánuje edukační aktivity pro děti.

„Dneska kdepak,“ líčí pan Evžen provozující občerstvovací stánek v jižní části nádvoří. Otevřít se s manželkou chystají až ve čtvrtek, kdy už může být návštěvnost přece jen vyšší. Za první půlhodinku pokladní na Slezskoostravském hradě neprodá jedinou vstupenku. A to jsou nyní pro dospělé se slevou; za šedesát místo osmdesáti korun.

Pejsci náhubky, lidé respirátory

„Chce to čas, nejsme zoo, ale lidi si cestu opět najdou,“ konstatuje kastelán Jakub s obligátním velkým svazkem klíčů v ruce. A také s respirátorem na obličeji, což je až na výjimky – kterou představuje například malá Mája – dnešní nezbytnost. Ostatně, za bránu smí s návštěvníky i jejich pejsci, ti se zase ale neobejdou bez povinných náhubků.

Opět tady zní hudební smyčka navozující středověkou atmosféru, jen do vnitřních prostor se nikdo mimo personál zatím nedostane. „Průvodci nechodí, místo nich máme elektronickou nebo tištěnou verzi,“ popisuje kastelán další opatření kvůli čínské koronavirové nákaze. Nahlédnout se dá do obřadní síně, erbovny, velkého sálu či kovárny.

„A taky hradní kaple, tu jsme upravili,“ připomíná kastelán. Novinek sezony jinak ještě moc nemají, pomineme-li různé stavební úpravy pro větší komfort návštěvníků. Ti malí pak bezesporu ocení komixy doplňující na více místech neexistující průvodcovskou službu. Na nádvoří se objevují i pomalované kamínky, jejichž sbírání je hitem doby.

Slezskoostravský hrad má v květnu otevřeno (mimo pondělky) od 10 do 17, od června provoz rozšíří od 9 do 19 hodin. Majáles 2021 je zrušený, tak jako den pohybu a muziky Freedom Fest. Zahájení festivalu Leoše Janáčka (27.5.), jazzový podvečer s Františkem Uhlířem (30.5.) či klavírní recitál Ivo Kahánka (31.5.) v plánu zatím zůstávají.