Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury téměř zdvojnásobila svůj výsledek z před čtyř let a místo čtyř mandátů jich bude mít v 55členném zastupitelstvu Ostravy hned sedm!

„Pocity z výsledků jsou velmi dobré, kampaň byla vedena slušně a korektně, to je pro mě to nejdůležitější,“ cení si lídr Peter Harvánek, který očekával 12 až 14 procent hlasů, tedy čísla, na nichž SPD v průběhu sčítání skutečně bylo, dokonce i nad nimi, nicméně zatímco například Starostové pro Ostravu stoupali, SPD mírně kleslo na konečných 11,63 procenta.

Sledování výsledků komunálních voleb ve volebním štábu Koalice ČSSD, LEČO, 24. září 2022, Ostrava.
OBRAZEM: Dění ve volebních štábech v Ostravě objektivem fotografů Deníku

Přesto, nebo právě proto bylo ve štábu naproti Kauflandu u ÚAN v Moravské Ostravě veselo. Avšak spíše dříve než později, na rozdíl od jiných štábů. Po setmění už většina členů zázemí SPD opustila a budovou katastru se tak rozhostilo ticho. V něm měl Peter Harvánek možnost v klidu přemýšlet.

Toto jsou reakce ostravských politiků na úspěch SPD, podívejte se

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

„Náš úspěch má dvě roviny. První je o tom, že asi zapůsobila celostátní rétorika ohledně energetické krize a toho, co se na nás valí. Druhá je ta, že po rozkladném účinku, který měl na svědomí pan Volný a spol., se zde dává dohromady nový tým. Netvrdím, že jsou v něm jen noví lidé, jsou tam i původní, ale kampaň jsme začali dělat jinak, slušně, korektně,“ cení si Harvánek.

Noví zastupitelé Ostravy, září 2022.
PODÍVEJTE SE: Toto jsou noví zastupitelé Ostravy, kteří povedou město

Nejen během předvolebních debat, ale i v průzkumu Deníku se proti spolupráci s SPD většina stran tvrdě vymezila. Očekává tedy její lídr, že by mu přišla pozvánka k povolebnímu vyjednávání? „Nechal bych to na těch, kdo se na radnici dostali. Jsem pragmatik, nepotřebuju se proti nikomu vyhraňovat, budeme jednat s každým. Na městě by to podle mě nemělo být o ideologii,“ je přesvědčen Harvánek.