V listopadu převzali strážníci městské policie desítku nových aut s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) a těšit se v příštích dvou letech mohou na 17 dalších. Po této obměně bude mít městská policie všechna auta na CNG.

Město pořídí nízkoemisní auta i pro některé obvody a organizace. Nákup odsouhlasila rada města. Magistrát si ponechá jeden vůz na CNG a celkem čtyři elektromobily. Další dva získá obvod Radvanice a Bartovice a po jednom Stará Bělá s Hrabovou. Celkem tak bude nová flotila čítat 36 nízkoemisních vozidel.

„Tímto pro nás končí doba dieselová a město už nebude nakupovat žádná vozidla na naftový pohon," uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura, jenž si nechal spočítat, že díky těmto šestatřiceti autům ročně ovzduší nezatíží 60 tun CO2 a 400 kilogramů toxických uhlovodíků, oxidů dusíku a síry.

SÍŤ ELEKTRONABÍJEČEK

Na nová vozidla chce ostravský magistrát čerpat státní dotaci. Ta činí 220 tisíc korun na elektromobil (nákupní cena 800 až 900 tisíc korun) a 50 tisíc korun na auto na CNG (nákupní cena asi 600 tisíc korun). Pořídit je hodlá i v případě, že by s žádostí o dotaci neuspěl.

„V příštím roce ve městě začneme budovat a rozšiřovat síť elektronabíječek a poté budeme v obměně vozového parku dále pokračovat," přislíbil primátor s tím, že o tom, komu nová auta připadnou, se důkladně rozhodovalo. „Některá auta budou jezdit s poštou, jiná bude používat odbor sociálních věcí. Třeba elektromobily nemůžeme pouštět daleko za město, aby nám tam nezůstaly, stejně jako je nesmí používat městská policie, která musí být stoprocentně mobilní," doplnil Macura.