„Tři, dva, jedna, teď!" Ozývá se u brány Trojhalí Nové Karoliny. Stovka nadšenců na koloběžkách se vydává na trať. Je nedělní ráno a právě jezdci na koloběžkách odstartovali Ostravský maraton.

„Hop, hop, hop," slyším povzbuzovat bodrého šedesátníka svou manželku při závodu. „Holka na to trénovala mnoho hodin denně, snad se nějak pěkně umístí, je dobrá, že se odhodlala. Mě naštěstí nepřemluvila," říká Viktor Botoš z Brušperku a sleduje, jak si jeho drahá polovička počíná.

Tisíce sportovních nadšenců i davy zvědavců přilákal 54. ročník Craft Ostravského maratonu.

Tisíce sportovních nadšenců i davy zvědavců přilákal 54. ročník Craft Ostravského maratonu.

V následující půlhodině už na trasu závodu vedoucího Moravskou Ostravou vybíhají i běžci. Maraton, půlmaraton, nebo štafeta. Na tyto i další disciplíny se mohli zájemci zaregistrovat. Kromě účastníků z různých měst celé republiky zaznamenávám na akci i běžce ze Slovenska nebo Polska.

„Běžíme už poněkolikáté. Je to taková naše rodinná tradice," říká Jindřiška Martináková z Prahy.

Procházím areálem Trojhalí, kde se mezitím koná sportovní veletrh. Děti se houpou na horolezeckých lanech a dospělí povětšinou nakupují nové běžecké vybavení.

„Vždycky člověku při závodu něco pochybí a tady je z čeho vybírat," vysvětluje jednadvacetiletá Miroslava Jančíková z Ostravy u stánků s rozličným sportovním vybavením.

V další části objevuji takzvanou relax zónu. Koberce a klidné zákoutí uvnitř jedné z budov určených pro odpočinek a načerpání sil doplňuje i masérská část.

„Jsme tady k dispozici závodníkům před závodem i po něm. Provádíme většinou relaxační a uvolňující masáže. Je nás tady celkem dvanáct, takže potřeby závodníků jsme schopni pokrýt," popsala jedna z masérek Kateřina Friedlová Čížková.

Při dobíhání jednotlivých běžců si nelze nevšimnout únavy, vyčerpání, ale i velké euforie.

„Jsem moc ráda, že jsem to zvládla. Trať byla dobrá a rodina mi fandila a podporovala mě. Je to skvělý pocit," uzavírá Jana Vachtová, která zdolala půlmaraton.