Za vynikající výsledky své práce získal začátkem měsíce zvláštní cenu ministra vnitra v zajišťování výnosů z trestné činnosti. Je to vůbec poprvé, co byla tato cena udělena.

VALDEMAR URUBA.

„Pro jednoduchost jsme tu cenu přejmenovali na Výnosář roku," řekl Deníku kapitán Uruba, který byl na tuto cenu nominován svými kolegy.

Radí druhým

Zabývá se nejen zajišťováním výnosů z trestné činnosti, ale je také metodickým pracovníkem a radí svým kolegům z ostatních krajů, jak postupovat v jednotlivých případech a jakou metodu dokazování při finančním šetření uplatnit. O práci v našem kraji nouzi rozhodně nemá.

„Za prvních devět měsíců letošního roku čítá celková škoda způsobená trestnou činností zhruba jednu miliardu korun. Jedná se o součet všech škod ze všech oblastí trestné činnosti v Moravskoslezském kraji. Z toho se zatím podařilo zajistit zhruba 180 milionů korun. Celkový poměr mezi způsobenou škodou a zajištěnými výnosy je zhruba 17 procent," vysvětluje dále kapitán Uruba s tím, že jeho odbor z uvedené sumy dokázal zajistit zhruba polovinu.

Za svůj největší úspěch policista považuje případ, kdy se podařilo zajistit nemovitost, kterou vlastnila manželka pachatele.

„Podařilo se nám dokázat, že ten dům nemohla získat legální cestou a že jeho koupě a následná investice v celkové hodnotě šesti milionů korun byla financovaná penězi z trestné činnosti manžela. Je to průlomová záležitost," popisuje Valdemar Uruba s tím, že se mu už ozývali kolegové z ostatních krajů, zda by se postupem, který zvolil, daly řešit i jejich případy podobného typu.

Při zajišťování nelegálně nabytého majetku policisté občas narazí i na „zajímavější" věci, než jsou peníze a nemovitosti. „Podařilo se nám zajistit například diamanty, hodinky v hodnotě čtvrt milionu korun nebo například telefon za 15 tisíc eur."

Kapitán Valdemar Uruba pracuje u policie už 20 let, vyšetřováním hospodářské kriminality se zabývá poslední tři roky. Na otázku, zda ho jeho práce baví, odpověděl s ironickým úsměvem. „Když jste u policie, musí vás to bavit."

Ocenění ministra vnitra za výsledky v zajišťování výnosů z trestné činnosti.

Lukáš Balabán