V pátek večer se rozešli s tím, že se nedohodli. V pondělí večer se rozešli s tím, že se nedohodli. Sejít se mají znovu dnes večer. Dohodnou se? Za osm dní se koná zastupitelstvo města, kde si většina stran s reálnými možnostmi na uzavření koalice lebedila, jak převezme moc. Nyní však nic není jisté.

Zdá se, že ani ANO (Hana Tichánková), ani Spolu (Jan Dohnal) v ambicích získat ostravský trůn necouvnou. A všem docházejí nervy. Vedle klíčové otázky se tak otevírají další dílčí spory, které mohou celá jednání na stávajícím půdorysu pohřbít.

Vizualizace koncertní síně v Ostravě.
Dopadne jako mrakodrap? Nad koncertní síní pro Ostravu se vznáší nejistota

„Vyjma celkem logicky ustaveného komunálního bloku Ostravak – Starostové nám zde vznikl nový, včera večer přiznaný dvojblok ANO – Piráti. Úplně si nejsem jistý, jak takovýto krok vnímají členové těchto jednotlivých stran, ale musíme si na tuto z mého pohledu politickou anomálii zvyknout,“ řekl Deníku Jan Dohnal, podobnou zprávu poté „odpálil“ i na twitteru.

Tam už ostatně visí o post Pirátky Andrey Hoffmannové. Vše popírá, jde podle ní o něco úplně jiného. „Koalice Spolu nás včera oficiálně vyměnila za spojenectví s opozičními Starosty pro Ostravu a hnutím Ostravak. Nárokuje si další místo v radě (vedle primátora) na náš úkor. Od dlouhodobého současného koaličního i vládního partnera jsme toto nečekali,“ napsala rozladěně Pirátka.

Pražské kuloáry byly rychlejší

Dvojblok s ANO je podle ní lež. „S nikým dvojblok netvoříme, jednáme se současnými koaličními partnery, ANO, Spolu i Nezařazenými, které nemáme důvod zásadně omezovat. Lež o našem údajném dvojbloku jsem však slyšela už minulý týden, a to dokonce z pražských kuloárů, takže mě to nepřekvapuje,“ pravila pro Deník zklamaně Hoffmannová.

Jednání se podle ní neposunují, ale komplikují. „Zdá se, že 37členná verze koalice už není preferovaná, na popud zástupců Spolu sílí tendence nás vyšachovat,“ dodala Hoffmannová, jež přesto nemá problém se Spolu dohodu uzavřít.

Koláž Deníku: Hana Tichánková, Jan Dohnal a ostravská radnice.
Primátorka Tichánková, nebo primátor Dohnal? V Ostravě se tvrdě hraje o moc

Ať už dvojblok Pirátů s ANO existuje, či nikoli, podle všeho je to přinejmenším nejsilnější partner pro možnou koalici, s Piráty jen coby nutným partnerem by šel totiž i dvojblok Ostravak – Starostové, či alespoň jeho první část.

„Akceptování Pirátů byl z naší strany velký ústupek. Dokážeme s nimi žít, ale neprosazujeme je, protože nevidíme jejich přidanou hodnotu,“ komentoval lídr Ostravaka Lukáš Semerák koalici s Piráty. ANO žádný posun nevidí. „Nic nového, jednání pokračují dnes večer,“ shrnula Hana Tichánková. Kdo tenhle guláš dovaří a jakou bude mít trvanlivost?