Zapsáno je zde 109 voličů. V prvním kole k volbám nedorazil žádný z nich. Již v předchozích, ať již prezidentských či jiných volbách, se k urnám nikdo moc nehrnul a účast byla vždy velmi nízká.

„Je to smutné, ale již se to v minulosti stalo. V tomto okrsku je volební účast povětšinou malá,“ konstatovala starostka Slezské Ostravy Barbora Jelonková. Dáno je to sociální strukturou zdejšího obyvatelstva. 

„V lokalitě jsou domy, které vlastní soukromý vlastník a byty zde pronajímá lidem, většinou závislým na sociálních dávkách a příspěvcích na bydlení. Bydlí zde občané, kteří patrně nemají o dění v naší republice zájem,“ dodala starostka. Zda se po skončení druhého kola v kolonce vyčleněné volební účasti objeví jiná číslice než nula, moc nevěří. 

„Chtěla bych věřit, že účast bude ve 2. kole větší, ale jsem skeptická," řekla Jelonková.

Volička - nevěsta a nyní už mladá paní Lída Martinů stihla v sobotu nejen říci "ANO" svému vyvolenému, ale i vhodit svůj hlas do urny.
Prezidentské volby skončily. Podívejte se, jak vypadaly v Moravskoslezském kraji

A co dělá volební komise, když si k ní nenajde cestu žádný volič?

„Čteme, povídáme se, vypravujeme si různé historky,“ řekl Deníku předseda komise Jan Plinta, který ve volební komisi seděl i při několika minulých volbách. „Ta účast byla vždycky velmi nízká. Byl jsem tu i vloni na podzim při volbách do poslanecké sněmovny. Tehdy tuším přišli tři voliči, z toho jeden na voličský průkaz. Jeden z těch hlasů byl navíc neplatný, protože v obálce se nacházelo více hlasovacích lístků,“ vzpomínal Plinta. 

Vše zatím nasvědčuje tomu, že nudu bude komise zahánět i v druhém kole prezidentských voleb. V okolních na první pohled zdevastovaných domech, která však měla nová okna, nebyl nikdo v pátek odpoledne k zastižení. Před dům vyšla jen žena, která však netušila, zda má volební právo.

„Pocházím ze Slovenska. České občanství asi nemám. Jsem tu přihlášena k pobytu, ale nevím, zda mám právo volit. Možná se půjdu zeptat volební komise,“ uvedla žena. Do pátečních podvečerních hodin přišlo svůj hlas odevzdat osm lidí.

Hrušov. Riegrova ulice, kde se v severozápadní části čtvrti soustředili obyvatelé, jinde už místo k bydlení není.
Hrušov: Vzpomínky jsou mnohdy lepší než dnešní smutná realita!
Miloš Zeman (vlevo) a Jiří Drahoš. Kdo usedne na Pražském hradě?
Koho budou volit politici Moravskoslezského kraje?