Na první pohled se zdálo, že mají vše perfektně vymyšleno. Bývalý zaměstnanec (40 let) znal velmi dobře areál i detaily týkající se ostrahy. Jeho o čtyři roky mladší komplic zajistil dodávku, na kterou dal registrační značku z jiného auta.

Sehnali si kukly, rukavice a pákové kleště. A pak šli na věc. Násilně vnikli do areálu a vozidlo zaparkovali u nákladové rampy. Poté vnikli do vnitřních prostor. Vůz postupně naplnili krabicemi s cigaretami a tabákovými výrobky. Vybírali si dražší značky.

Vzápětí s kořistí za tři miliony korun odjeli. Ještě předtím za sebou zavřeli vrata. Ke zločinu došlo v prosinci loňského roku, ve středu policisté informovali o jeho objasnění.PátráníDo pátraní a vyšetřování se zapojila desítka policistů.

„Kriminalisté vyhodnotili kamerové záznamy, ze kterých bylo zřejmé, že na místo přijeli dodávkou dva muži maskovaní kuklami a s rukavicemi na rukou. Předmětná dodávka měla registrační značky od jiného vozidla, proto samotné vytrasování majitele bylo komplikované. Na odhalení totožnosti podezřelých osob měla výrazný podíl místní znalost a plné pracovní nasazení kriminalistů Městského ředitelství policie Ostrava,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie.

Nejprve se podařilo zadržet čtyřicetiletého strážného. Kumpán zmizel. O měsíc později ho policisté dopadli v Brně.Kriminalisty provedli bytové prohlídky, při kterých zajistili většinu ukradeného zboží. To bylo následně vráceno tabákové společnosti.

Oba zloději se přiznali a prohlásili, že svého činu litují. Prý byli v tíživé životní situaci. Ani jeden z nich dosud nebyl trestán za majetkové delikty. Za krádež a poškození cizí věci jim hrozí až osm let vězení.

Další krádeže

Při vyšetřování se ukázalo, že mají na svědomí i další krádeže. Již v letních měsících ve stejném velkoskladu využili nestřeženého okamžiku a během provozu vzali z nákladové rampy dvě krabice s cigaretami za více jak šedesát tisíc korun. V listopadu loňského roku kradli při výstavbě supermarketu v Bravanticích. Vloupali se do unimobuněk, z nichž si odnesli několik notebooků, stolní počítač a nářadí. Škoda přesáhla 400 tisíc korun. Kromě toho v roce 2021 ukradli nepojízdné osobní vozidlo Škoda Superb zaparkované v Ostravě-Svinově. Odtáhli ho pomocí lana a následně rozebrali na náhradní díly.