V jedenáctičlenné radě města si hnutí ANO představovalo buďto pět míst pro sebe (včetně pozice primátorky pro Hanu Tichánkovou), dvě místa by při tomto scénáři chtělo nabídnout uskupení Spolu. Hnutí Ostravak se Starosty pro Ostravu si pak nárokovalo zbylá čtyři místa.

Na to ovšem nehodlalo přistoupit uskupení Spolu, které trvá na třech místech v radě, proto ustoupil dvojblok Ostravak – Starostové, který se vzdal jednoho místa ve prospěch ANO.

Koláž Deníku: Hana Tichánková, Jan Dohnal a ostravská radnice.
Primátorka Tichánková, nebo primátor Dohnal? V Ostravě se tvrdě hraje o moc

„Případně může ANO přenechat jedno místo v radě Pirátům, na tom nám nesejde,“ zmínil pro Deník Jan Dohnal. Nelze však očekávat, že ANO, coby stále nejsilnější klub v zastupitelstvu, bude dělat podobné ústupky, proto je pravděpodobná varianta bez Pirátů. To však stále neřeší otázku primátorství.

„Pět míst pro nás, tři pro Spolu a tři pro Ostravak se Starosty je jedna z variant, která je na stole po středečním jednání. Nyní nemohu říct, jestli budeme souhlasit, musí se rozhodnout klub," uvedla pro Deník Hana Tichánková (ANO).

Osobně je připravena z postu primátorky ustoupit, pokud dostane ANO další místo v radě. „Pro mě osobně je žádoucí mít v radě většinu, pokud nebudu primátorka. Nebýt primátorka a nemít ani většinu v radě není myslitelný výsledek jednání," řekla, jak to vnímá ona osobně.

Nová radnice v Ostravě. Ilustrační foto.
Ostravský politický dvojblok č. 2? Podle Pirátů je to kamufláž zrady

Po středečních večerních jednáních nastal ve čtvrtek klid zbraní z důvodu nepřítomnosti dvou ze tří členů vyjednávacího týmu ANO v Ostravě. Jednat se bude znovu v pátek v podvečer, čtyři a půl dne před zastupitelstvem města.

„Pokud se v pátek ANO nerozhodne a nejpozději přes víkend vše nevypilujeme a nepodepíšeme, otevřeme jednání s klubem JDETO!!! Tomáše Macury. Blíží se zastupitelstvo a nechceme být stále v bodě nula,“ vzkázal do vedlejšího tábora Dohnal.

Jeho uskupení nemá nejvíce křesel, vypadá však silné v kramflecích, protože spíše dokáže uzavřít dohodu s většinou zbylých velkých hráčů (Ostravak, Starostové, případně JDETO!!!). Dokud každopádně nebude koaliční dohoda černě na bílém, stát se může stále cokoli.

K TÉMATU
Jak to vidí ANO
ANO (5 vč. primátorky), Ostravak a Starostové (4), Spolu (2)
případně
ANO (6), Ostravak a Starostové (3), Spolu (2 vč. primátora)

Jak to vidí Spolu
ANO (5), Spolu (3 vč. primátora), Ostravak a Starostové (3)