Dřívější slávu už připomíná pouze nápis nad vchodem. Deník o bistru, které ukončilo činnost v roce 2016, v minulosti několikrát psal. Naposledy před necelými dvěma roky. Tehdy bylo sídlem feťáků, bezdomovců a různých nekalých živlů. Zdálo se, že hůře už být nemůže. Jenže…

Další chátrání

Od poslední redakční vizity objekt ještě více zchátral. Vejít dovnitř chce notnou dávku odvahy. „Návštěva“ určitě není vhodná pro citlivé a jemné povahy. Všudypřítomné odpadky a nevábný odér nenechávají nikoho na pochybách, k čemu jsou prostory využívány.

Denně kolem bývalého bistra po frekventované silnici projedou tisíce vozidel. A nejedna osádka s údivem zírá na zdevastovanou budovu.

Při zatýkání asistovala zásahová jednotka.
Velká razie: kšefty s betonářskou ocelí, škoda 100 milionů, desítky obžalovaných

Vše bohužel nasvědčuje tomu, že náprava je v nedohlednu. Bistro je totiž v soukromém vlastnictví, takže úřad nemá jak zasáhnout. A majitelé zřejmě nic dělat nehodlají. „Nemáme možnost jeho stav ovlivnit. Jedná se o soukromé vlastnictví,“ uvedla na dotaz Deníku mluvčí radnice Moravská Ostrava a Přívoz Barbora Lupečková. Část bistra, konkrétně zastřešená terasa, však stojí na pozemku svěřeném městskému obvodu. Co se týká tohoto prostoru, probíhá zde jednání s osobou, která vlastníka zastupuje.

Kontroly strážníků

Objektu věnuje pozornost i městská policie. „V rámci opakovaných kontrol z posledních dní bylo ověřeno, že zde momentálně nikdo nepřespává, a to i z důvodu stavu objektu. Prostory jsou zaplněny harampádím a značně znečištěny exkrementy,“ řekl Deníku mluvčí Městské policie Ostrava Jindřich Machů. Ještě počátkem letošního roku v době silných mrazů zde někdo přespával. Nasvědčovala tomu deka zakrývající vchod.

Krádež v Ostravě, Frýdlantské mosty, 25. března 2024.
VIDEO: Tak se krade v Ostravě. Spícího muže obrali přímo pod kamerami

Bistro U Bedřicha se nacházelo poblíž bývalého Dolu Vítězný únor (později Odra) v Ostravě-Přívoze. Stálo na strategickém místě přímo na trase, po níž horníci a zaměstnanci koksovny odcházeli ze šichty na zastávky v Hlučínské ulici. Najít v té době volné místo na vypití piva, byl malý zázrak.

Bistro u Bedřicha se stalo ostudou Ostravy.Bistro u Bedřicha se stalo ostudou Ostravy.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

Když v devadesátých letech Důl Odra ukončil činnost a horníci se stali minulostí, pocítilo bistro úbytek hostů. Přesto fungovalo dále. Změnilo tvář, zmodernizovalo se, rozšířilo prostory, přibylo i zastřešené venkovní posezení s pohledem na nedalekou frekventovanou silnici a koksovnu. Do podniku začali chodit především starousedlíci.

Deník hodnotil

V roce 2006 se do bistra v rámci projektu Ostravské hospody a restaurace vydal i Deník. Pivo Ostravar desítka tehdy vyšlo na 17 korun, dvanáctka téže značky stála 19 korun.

Znovuotevření Malého světa techniky DOV, Barbie akce, duben 2024.
VIDEO: Barbie otevřela Malý svět techniky v DOV do nové sezony

A co jsme v roce 2006 o bistru mimo jiné napsali? Zde dobový záznam: „Samotná budova vyvolává dojem větší unimobuňky. Hlavní místnost je ale překvapivě rozlehlá, působí však neosobním, chladným dojmem. U dveří jsou po levé straně čtyři výherní automaty, pátý je umístěn vedle toalety. V lokále je také automat na cigarety. Ve střední a zadní části se nachází několik klasických restauračních stolů. Většina z nich byla během naší návštěvy prázdná. Naproti vchodu je výčepní pult s monitorem napojeným na tři bezpečnostní kamery umístěné v různých částech bistra. Číšník tak snadno získá přehled o všem, co se uvnitř děje. Pivo mělo správnou míru i teplotu. Žíznivcům ale nezbývá nic jiného, než si pro pivo dojít k výčepnímu pultu. V sále ani venku se totiž neobsluhuje, jak hlásá nápis na jednom ze sloupů.“ Tolik z Deníku z roku 2006.

ReFashanda, prodejně-prezentační přehlídka udržitelné módy, oděvních a bytových doplňků, 6. dubna 202, Ostrava.
Retro second hand, výměna oděvů, přešitá móda. I to byla ostravská ReFashanda

Na historii bistra i jeho smutný konec v roce 2016 se již dříve zeptal Denik ženy, která bydlí nedaleko a poměry zná. Deníku řekla: „Už je to několik let zavřené. Majitelka, která tam pracovala, zemřela. Co vím, tak to zdědili synové, ale jsou tam nějaké komplikace,“ řekla místní obyvatelka, podle níž sourozenci původně plánovali, že zde vybudují autobazar. „K Bedřichovi patří i další pozemky, takže prostory by byly. Ale ten nápad s autobazarem vzal nakonec za své. Stejně by asi neuspěli. Vždyť jen kousek dál jsou dva další autobazary,“ dodala žena. O bistro měl prý vážný zájem vietnamský kupec. „Odmítli to prodat, prostě se nedohodli. Je to škoda, mohlo tu být aspoň něco,“ uzavřela žena.