Motto charitativní akce s názvem Kamilovy míle sice znělo: Kolik metrů uplaveš, tolik korun věnuješ na charitu. Od uplavané vzdálenosti se však peníze nepočítaly, příchozí mohli do zapečetěné kasičky anonymně věnovat zcela libovolnou částku. Nakonec se vybralo 31 tisíc 553 korun. 

„Jde o první ročník této akce, charita je u nás novinkou. Myslím, že dnešní bohatá společnost by měla myslet na osoby, které jsou nemocné, handicapované a které v životě neměly tolik štěstí jako ostatní. Kamila jsme oslovili a nabídli mu pomoc, protože jsme chtěli, aby to bylo adresné. Aby se za tím neskrývala žádná velká organizace, ale abychom podpořili konkrétního člověka, kterého známe a je nám blízký. Proto jsme si vybrali Kamila,“ říká předseda Zimních koupelníků Petr Smejkal.

Jak již bylo řečeno, Kamil žije v Horních Bludovicích a je nevidomý. Před časem přišel o svou maminku a nyní žije pouze s otcem. Nejkratší sobotní plavecká vzdálenost byla pětadvacet metrů, nejdelší pak dvě stě metrů. Ti odvážnější mohli klidně plavat i několikrát za sebou, zkrátka kdykoli v době od půl druhé do půl třetí odpoledne. Všechny vybrané peníze putovaly po skončení „závodu“ do Kamilových rukou.

Mikulášská štafeta i Tříkrálové koupání

Kamilovy míle ale nejsou jedinou akcí, kterou tamní otužilci pořádají. Už 4. prosince se uskuteční druhý ročník Mikulášské štafetové přeplavby Žermanické přehrady, na kterou se mohou zájemci přihlašovat na tomto internetovém odkazu

Dalším oblíbeným počinem je Tříkrálový ponor, jeho čtvrtý ročník se chystá na 8. ledna 2022. Na přehradě se vždy setkávají otužilci z blízkého i dalekého okolí, na jejich hlavách samozřejmě nesní chybět královské koruny, které připomínají název samotné akce.Spolek Zimní koupelníci má asi třicet členů.

„Oficiálně jsme vznikli loni, kdy jsme se stali zájmovým spolkem. Předtím jsme se však přibližně dva roky scházeli bez toho, aniž bychom byli nějak zorganizovaní,“ přibližuje Petr Smejkal. Otužilci se vydávají na Žermanickou přehradu na pláž u Terasa café vždy třikrát týdně, a to v úterý, pátek a neděli. Ve všední dny to bývá zpravidla po práci, v neděli pak spíše odpoledne.

„Vyrážíme společně, protože lidé by neměli chodit v zimě plavat sami, je to poněkud nebezpečné. Může se stát cokoli, proto je lepší plavat minimálně ve dvou,“ dodává šéf hornobludovické otužilecké party, která mezi sebe ráda přivítá i nové členy. Kromě zmíněných internetových stránek můžete otužilce sledovat třeba i na facebookové skupině Spolek zimních koupelníků – Otužilci z Bludovic.