Ve Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší městu zbývá po podání žádostí škol, školek a gymnázií zhruba 3,5 milionu korun. Ty by měly putovat do dalšího období. Město však změnilo podmínky přerozdělování peněz.
Hlavní z novinek je možnost dodatečného čerpání finančních prostředků. To znamená, že školy, které tuto možnost nevyužily či nestihly využít, budou mít ještě příležitost o peníze požádat. Nově navíc budou moci peníze získat nejen školy, ale i městské obvody.
„Protože chceme, aby byly peníze vyčerpány v souladu s účelem, tak jsme se dohodli na změně statutu fondu, tak aby bylo umožněno ještě vypsání druhé výzvy na vyčerpání prostředků. Chceme, aby z fondu mohly čerpat i městské obvody, protože některé se současně zapojují do dotačního programu vyhlášeného Moravskoslezským krajem, kdy je ale určitý požadavek na spolufinancování ze strany obvodu, což nyní mohou řešit právě z toho městského fondu," vysvětlil ostravský primátor Tomáš Macura (ANO).
Pracovníci magistrátu mají v rukou v současné době žádosti devětadvaceti škol, které požadují přes 14,3 milionu korun pro téměř 3200 dětí.
„My jsme pro letošní rok výrazně navýšili příspěvek města do fondu ze 7,5 na patnáct milionů korun. Byli jsme vedeni snahou vyhovět všem žadatelům o ozdravné pobyty. To se nám i díky dalším přispěvatelům do fondu podařilo. Ve fondu je v tuto chvíli 17,8 milionu," uvedl primátor Macura.
Podmínky nově stanovují také minimální výši dotace. Ta u mateřských škol činí čtyřicet pět tisíc korun a u základních škol devadesát tisíc korun. Maximální výše dotace je omezena počtem žáků školy, přičemž na jednoho lze získat podporu maximálně 4500 korun. Podle pravidel je minimální doba ozdravného pobytu 14 dnů.
Dotace se vztahuje na žáky ostravských mateřských a základních škol a žáky víceletých gymnázií do 15 let. Z dotace lze kromě ubytování, stravování a dopravy hradit například i doprovodný program ozdravného zaměření, například saunu či pobyt v solné jeskyni.