Nejprve přemýšlíte, zda jste se nepřipletli k natáčení akčního filmu, vzápětí ale pochopíte, že jde o reálnou situaci. Přesně tohle se stalo dvaačtyřicetiletému Jirkovi (42 let) z Ostravy.

Bydlí nedaleko Bazalů, kde ještě donedávna hráli svá utkání fotbalisté Baníku Ostrava. Jeho cesta domů vede pod frekventovaným mostem. Běžný den, běžná situace. Až na to, že…

Jako ve filmu

„Vraceli jsme se s dcerou. Nad námi se najednou ozvalo kvílení brzd a náraz. Pak bylo ticho. Podíval jsem se nahoru k mostu. Viděl jsem auto, které se sunulo přes zábradlí. Vše mi připadalo jako zpomalené. Auto padalo dolů a čumákem se zapíchlo do země. Následně se převrátilo na střechu a kola. Vypadalo to jako z akčního filmu,“ uvedl pan Jiří.

Dceru, která zůstala v šoku, rychle odvedl za blízký dům, pak se vrátil. Vytočil linku 112 a se sluchátkem u ucha se rozběhl k autu značky Fiat.

Volejte šéfovi!

„Byl jsem připravený na všechno. Čekal jsem, že řidič bude úplně rozsekaný. On ale vypadal v pohodě, jako by spadl jen z kola. Naštěstí jel sám. Byl zaklíněný, nemohl se hýbat, ale mluvil a vizuálně se zdálo, že je úplně v pořádku. Ten chlap se podruhé narodil,“ dodal pan Jiří, který si s úsměvem vybavil i první motoristovy reakce.

„Chtěl mobilní telefon, aby mohl zavolat šéfovi, že nepřijede. Jasný šok,“ řekl pan Jiří, jenž operátorce na lince 112 vše detailně popsal.

„Řekl jsem jí, že chlap mluví a je při vědomí. Dveře nešly otevřít. Moc jsem ho nechtěl tahat. Měl jsem strach, abych mu ještě něco neudělal. Operátorka mi řekla, že pokud je v pohodě, tak ho mám jen uklidňovat a počkat na záchranáře,“ vzpomínal pan Jiří.

Vytáhli ho

Další dva muži, kteří se vzápětí objevili u auta, se však rozhodli motoristu vytáhnout. Říkal jsem jim, co mi doporučila operátorka. Oni ale začali rvát ty dveře. Auto se pohnulo.

Tak jsem přes toho chlapa zatáhl ruční brzdu, aby se ještě něco dalšího nestalo. Ti dva ho mezitím vytáhli a položili na trávu. Lidé z domu na něho naházeli deky,“ dodal pan Jiří. Na místo vzápětí dorazily složky integrovaného záchranného systému. Řidič skončil v nemocnici.

Vyšetřování

Nehodu vyšetřuje policie. „Dopravní nehodu a její okolnosti prověřují ostravští kriminalisté, kteří zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti,“ sdělila Deníku mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že nehodu zavinil řidič (34 let) vozidla značky Škoda Fabie, který z vedlejší silnice odbočoval na hlavní Českobratrskou ulici.

„Došlo ke střetu s vozidlem značky Fiat, které jelo po hlavní komunikaci ve směru od Sokolské třídy. Fiat byl po střetu odhozen do protisměrné části vozovky a dále do zábradlí mostu. Vozidlo prorazilo zábradlí a spadlo z výšky přibližně osmi metrů na komunikaci. Padesátiletý řidič utrpěl zranění, pro která zůstal hospitalizován v nemocnici,“ dodala Jiroušková.

K TÉMATU

Autobus v ohrožení

Podobná hrozivě vypadající nehoda se stala vloni v dubnu na Frýdlantských mostech v centru Ostravy. Tehdy se z několikametrové výšky málem zřítil autobus městské hromadné dopravy, který z dosud neznámých příčin narazil do zábradlí, jež poškodil.

V autobuse v té chvíli kromě řidiče (32 let) bylo i devět cestujících.

Fotogalerie: Nehoda autobusu na Frýdlantských mostech v Ostravě

Vše se naštěstí obešlo bez vážných zranění. Jednoho pasažéra záchranáři ošetřili s pohmožděninami. U nehody zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Kromě lidí v autobuse zažila pořádný šok i řidička osobního auta, které stálo na okraji čerpací stanice pod mostem. Její auto zasáhla spršku střepů.

Vyšetřování nehody stále trvá, čeká se na znalecký posudek.

„Kriminalisté dopravní nehodu prověřují pro podezření z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti,“ sdělila Deníku mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.