Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památka zemřelých: Modlitba živých pomáhala dušičkám očistit jejich hříchy

Pod názvem Dušičky se dnes skrývají hned dva svátky, jimž patří první listopadové dny svátek Všech svatých a Památka všech zemřelých.

2.11.2016 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pavel Sonnek

Jejich kořeny tkví v prastarých keltských rituálech, postupně je přizpůsobovala svému učení křesťanská církev a své stopy zanechala i lidová víra našich předků. A aby to bylo ještě složitější, v poslední době se v celé Evropě začala ujímat i americká podoba tohoto svátku jedněmi zatracovaný, druhými vyhledávaný Halloween.

Sváteční mše svaté
s biskupem
Biskup František Václav Lobkowicz bude dnes a zítra sloužit mše svaté.

Středa 2. listopadu: 18 hodin: pontifikální mše svatá, vzpomínka na všechny věrné zemřelé, katedrála Božského Spasitele v Moravské Ostravě

Čtvrtek 3. listopadu: 18 hodin: mše svatá za zemřelé skauty
v kostele svatého Václava
v Ostravě

V předvečer svátku Dušiček vystupují duše zemřelých na jednu noc z očistce, kde v plamenech pykaly za své hříchy. „Tyto dny jsou spojeny s modlitbami za zemřelé a možností získání plnomocných odpustků pro duše v očistci. K získání odpustků je nutné splnit tři obvyklé podmínky, kterými jsou svatá zpověď, svaté přijímání a modlitba na úmysl Svatého otce.

Dnes v Den vzpomínky na věrné zemřelé, k těmto podmínkám ještě patří modlitba Otče náš a Věřím v Boha při návštěvě kostela," uvedl mluvčí Biskupství ostravsko-opavského Pavel Siuda. V dalších dnech až do úterý 8. listopadu lze získat plnomocné odpustky přivlastnitelné pouze duším v očistci návštěvou hřbitova spojenou s modlitbou za zemřelé.

NA SKOK DO HISTORIE

Lidové prameny vyprávějí, že hospodář v dušičkový večer plnil lampu máslem místo oleje. To proto, aby si dušičky mohly popáleniny způsobené očistcem natřít a trochu zchladit. Bývalo také zvykem pro dušičky vhazovat tento večer do ohně různé pokrmy jako vykoupení z hříchů nebo na přilepšenou.

Ráno, když se ozvalo zvonění kostela, musely se dušičky vrátit zpátky do očistce. Peklo se také dušičkové pečivo chléb, houska, rohlík tvarované jako dušičky. Odlišný tvar měly kosti. Ty se vyráběly ze dvou přeložených pletenců těsta, které vypadaly jako zkřížené hnáty.

Ilustrační foto.

HROBOVÁ MÍSTA A NEPLATIČI

Právě o Dušičkách se navštěvují hroby častěji než běžně v roce. „Přišli jsme k hrobu rodičů a zjistili, že už nám po deseti letech vypršela smlouva a že jsme nezaplatili poplatek za hrob," svěřuje se paní Libuše z Ostravy. Přibývá hrobových míst, o která se nikdo nestará?

„Hrobová místa, která nikdo neplatí a nespravuje, máme, ale není jich za poslední dobu výrazně mnoho. Jejich počet se nezvyšuje. Ti, kteří hrobové místo neplatí, jsou většinou starší lidé, kteří zemřou, a než se vyřeší dědická řízení a než ostatní členové rodiny zjistí, že i toto je potřeba řešit, uplyne nějaký čas. Pokud si to v současné době chtějí nájemci ulehčit, mohou už za života své hrobové místo na základě standardní nájemní smlouvy převést na jiného člena rodiny, o kterém vědí, že se v budoucnu bude o hrob starat," uvedla vedoucí oddělení hřbitovní správy Ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě Nataša Lukášová.

Stejně je na tom hřbitov v Ostravě-Třebovicích. „Pronájem hrobového místa je na deset let a neplatiči jsou většinou lidé, kteří zemřeli. U nás na hřbitově je o hrobová místa obrovský zájem, poptávka převyšuje nabídku. Proto sami aktivně vyhledáváme majitele hrobů, kteří se o ně nestarají," řekla Miroslava Nováková z úseku hřbitovní správy Úřadu městského obvodu Ostrava-Třebovice.

Autor: Hana Porebská

2.11.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
UMLČEL JE! Kolik je stav? To jako by se s rukavicí u ucha tázal zlínských hráčů i nepřátelských fanoušků útočník Vítkovic Jakub Lev po gólu na 5:3, který byl klíčový.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
2 6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

 Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava probíhá Kariérní týden. Akce má za cíl usnadnit studentům a čerstvým absolventům VŠB-TUO vstup na trh práce a podpořit jejich uplatitelnost v našem regionu.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení