Architektonická perla města, Grossmannova vila, je v obležení dělníků a restaurátorů, kteří pracují na obnově desítek dochovaných prvků v interiéru. Unikátní ve vile jsou i podlahy, které prošly kompletní renovací, o kterou se postaral restaurátor Libor Urbánek. Ten se podílel i na opravách brněnské vily Tugendhat.

Grossmannova vila v Ostravě.
OBRAZEM: Příběh Grossmannovy vily v Ostravě. A jak vypadá dnes?

„V rámci rekonstrukce jsme parkety zachránili, demontovali a odvezli do dílny, kde jsme je dávali do původního stavu. Některé však byly zasaženy dřevomorkou, a proto se musely vyrobit nové,“ vysvětluje umělecký stolař Urbánek.

Parkety jako v Kroměříži

Shodné parkety se našly i ve sněmovním sále Arcibiskupského zámku v Kroměříži se vzorem takzvaného dvojitého vídeňského kříže.

„Původní výrobce parket je pravděpodobně z nějaké rakouské dílny, jelikož byly pořízeny za Rakouska-Uherska,“ popisuje stolař. Nově zrestaurovaných asi 100 metrů čtverečních podlahy se nyní lepí speciálním lepidlem, které vydrží i podlahové topení. Následně se přitmelí, přebrousí a nalakuje.

Grossmannova vila v Ostravě.
VIDEO: Podívejte se, jak vypadá uvnitř slavná Grossmannova vila v Ostravě

Vilu navrhl jako své rodinné a firemní sídlo v Ostravě František Grossmann, který spolu s architektem Františkem Fialou založil stavební firmu. Novostavba Grossmannovy vily dostala stavební povolení dne 15. září 1922 a kolaudována byla výnosem z 28. března 1924. Interiér se navzdory střídání nájemců a obyvatel domu perfektně dochoval, tedy kromě centrálního schodiště, které nahradí replika toho původního.

Svatební obřady nebo komentované prohlídky

Podle náměstka primátora Břetislava Rigera se předání stavby plánuje na počátek roku 2024. „Náklady se vyšplhaly na téměř 109 milionů. Využití vily bude mít na starosti nový kurátor, kterého v současné době vybírá společnost Černá louka. Jeho úkolem bude vilu oživit a vdechnout jí život,“ uvedl náměstek.

Takto bude vypadat nová kancelářská budova v centru Ostravy, která ponese příznačné jméno Organica.
Hlavně stavět! TOP 10 projektů roku 2022 v Ostravě

V současné době se naskýtá několik možností, jak vilu využít. Jednou z nich je vytvoření prohlídkového okruhu pro skupinku znávštěvníků, kteří by si vilu chtěli projít. V řešení je i uzpůsobení místa pro svatební obřady nebo vytvoření prostor vhodných pro televizní natáčení.