Soukromá, nezisková a patriotická aktivita bez jakékoliv podpory z veřejných prostředků. Tak komentovali spolutvůrci emisi první zlaté a stříbrné medaile ze série Dějiny Ostravy - Osm staletí města. Unikátní počin představili poprvé v tomto týdnu.

Očkovací centrum na  ostravské Černé louce. Lidé většinou přicházeli pro posilující dávku.
Stařenka v Ostravě bavila očkovací frontu - v devadesáti šla na první dávku

„Pamětní medaile se dosud objevovaly většinou jednou při jediné příležitosti. My ale v následujících sedmi letech, vždy v posledním čtvrtletí, představíme sedm dalších,“ popisoval celý projekt Vítězslav Vilímek z Katedry slavistiky Filozofické fakulty na Ostravské univerzitě (OU).

Medaile nechali tvůrci vyrazit ve dvojím provedení – zlatou dukátovou o průměru dvaceti milimetrů (z třiadvacetikarátového cenného kovu jako se to dělalo ve středověku) a stříbrnou tolarovou s průměrem čtyřiceti milimetrů. Česká mincovna je udělala v takzvané „běžné kvalitě“.

První z ostravských pamětních medailí k 800 letům města, dalších sedm bude následovat v sedmi letech.První z ostravských pamětních medailí k 800 letům města, dalších sedm bude následovat v sedmi letech.Zdroj: MIAME MSK

Reverz (zadní strana) od autora Asamata Baltaeva byl vybrán pro všech osm emisí stejný, heraldické symboly a alegorické prvky. Na přední straně letošní medaile ke 30. letům CHKO Poodří a též OU vytvořila Marie Podlaufová koláž krajiny, flóry a fauny.

„Nechtěli jsme jít běžnou cestou a na pamětní medaile dávat něco ze svaté trojice: bitvy, portréty, stavby,“ uvedl další spoluautor Petr Maďa. Smyslem edice, jak zdůraznil, je zachytit do cenných kovů pohledy nynější generace na ostravskou historii. Odborný dohled nad projektem zastal historik Aleš Zářický z OU.

Vandal vytvořil velké nápisy.
Výpary a šmoulí ruce. Kuriózní odhalení sprejerů na Ostravsku. Rozhodly nosy!

Letošní téma vybrali Živá příroda Ostravska – s podtitulem věda a školství. Dalšími budou Ostrava jako centrum obchodu – historické dědictví, Osídlení území Ostravy – město tvořené člověkem, Neživá příroda Ostravska – vznik kamenouhelných slojí, Poslední válečný konflikt na Ostravsku – Češi, Němci, Poláci a Židé, Umění a sběratelství v Ostravě – inspirace a tvorba, Budování města a urbanismus – první písemná zmínka o Ostravě a Těžební a těžký průmysl na Ostravsku – zmizelá povolání.

Pamětní dukáty a tolary vydali pod hlavičkou společnosti MIAME MSK po dvou stovkách kusů od každého nejen coby připomínku historie, ale také jako numismatickou raritu.