Úředníci přiznávají, že značná anonymita zde chrání jen problémové sousedy, ale ne ty slušné. Málokdo se totiž ozve a ukáže na konkrétního původce znečišťování, hluku či vpouštění cizích osob do vchodů. Komentovat nic veřejně nehodlají ani oba domovníci.

Vždyť jeden se teprve nyní vrací po nemocenské do práce. „Přímo v domě na něj zaútočil mladík ve věku čtyřiadvaceti pětadvaceti let a způsobil mu poranění. Domovník ho chtěl vykázat ze společných prostor,“ popisuje jeden z úředníků z Jihu, obeznámený se situací v panelácích.

Útočníka, jenž byl zřejmě pod vlivem alkoholu či drog, policie zná. „Měla jeho identitu, jelikož ho z domu ještě dříve vyvedli strážníci. Patrně tam přespával poté, co mu některý z nájemníků půjčil klíče. Samozřejmě zjišťujeme, kdo,“ líčí pracovník obvodu, jemuž domy č. 4 a 5 patří.

Do všech 118 obsazených (z celkem 120) bytů se proto vypravují na kontrolu zástupci úřadu, samozřejmě v doprovodu strážníků a nečekaně. „Zbývá prověřit jen osmadvacet, kde nám zatím nikdo neotevřel,“ říkají s tím, že akce předčila očekávání. V negativním slova smyslu…

Čtyřka se ukázala jako horší, problémových domácností zde mají šest. V pětce jen dvě. „Nejde však o takzvaně sociálně vyloučené rodiny. Mnohdy se nevhodně chovají jejich známí nebo kamarádi jejich dětí. Zdržují se ve společných prostorách, které i poškozují,“ uvádí úředníci.

Těm nájemníci za zavřenými dveřmi sice naznačují, jak to v domě chodí, ale identifikovat viníky jmenovitě se nedaří. Mimo jiné proto, že každé patro má vlastní uzamčenou chodbičku před byty a lidé tudíž vlastně neví, ke komu kdo jde. Slušní obyvatelé si stěžují, že chybí kamery!

Radnice už před neohlášenými kontrolami posílá pěti nájemníkům výzvy k vyklizení bytu (které se budou řešit soudně; ochota opustit tyto domácnosti dobrovolně není). Dalším chodí varování pokud nenapraví své chování, obvod může jejich nájemní smlouvy zrušit či neprodloužit.

„Zda močí do výtahů lidé nebo psi, se neví. Psů je v těchto domech každopádně abnormálně velké množství,“ uzavírají úředníci, kteří mají sto chutí poslat na V. Košaře 4 a 5 kolegy z odboru financí a rozpočtu. To aby prověřili, kolik zvířat zde mají nájemníci legálně a kolik načerno.

Kontroly mají pokračovatMěstský obvod Ostrava-Jih spravuje 5200 obecních bytů, přičemž kontroly kvůli problémovým nájemníkům mají pokračovat. „Není v zájmu radnice coby řádného hospodáře, aby nájemníci ničící její majetek a dělající slušným občanům ze života peklo nadále žili v obecních domech,“ vzkazuje radní Markéta Langrová, jež má na starosti bytovou problematiku. Upozornila, že třeba v Čujkovově ulici v Zábřehu už pořádek dělali výsledkem je dvanáct výzev k vyklizení bytů a stejný počet upozornění k odstranění závadného chování a dodržování platného a účinného domovního řádu.