Dvanáct čtyřčlenných týmů mladých zahradníků pracuje v parku za MephaCentrem v Ostravě-Porubě. Koná se tam sedmý ročník soutěže s názvem Lipová ratolest, které se účastní zahradnické školy z celé České republiky. Trvat bude až do čtvrtka, kdy budou vyhlášeni vítězové. Své zástupce tam má také Střední zahradnická škola Ostrava.

„Počasí nám moc nepřeje. V dešti to není právě ideální. Na soutěž jsme se samozřejmě připravovali, většinou to je ale tak, že na místě stejně musíme improvizovat. Lehké obavy máme z dlažby, ta není pro zahradníky úplně typická, ale zase na druhé straně to bude mít pro nás jedině pozitivní přínos," řekla Deníku kapitánka ostravského týmu Anna Hajovská.

A jak soutěž probíhá? Každý ze soutěžních týmů dostal na starost část parku, kterou bude upravovat. „Jednotlivé soutěžní segmenty na sebe navazují. Součástí každého z nich je plocha, do které bude usazena lavička. Každý z týmů ve své části položí travní koberec. Pravděpodobně nejsložitější pro soutěžící bude sestavení vyvýšených záhonů z dubových hranolů, do kterých nasadí trvalky. A na závěr vysadí strom," uvedla vedoucí oddělení zeleně a veřejných prostranství porubské radnice Renata Hovjacká s tím, že zve občany, aby se přišli na soutěž mladých zahradníků podívat.

Během těchto tří dnů jsou na místě také porotci, kteří průběžně hodnotí práci skupin. Každý z nich má na starosti jinou hodnocenou oblast. Tou je například příprava stanoviště a vytyčení nebo zbudování vyvýšeného záhonu či výsadba trvalek.

„ Hodnotíme nejen výsledek, ale celý postup, organizaci práce v týmu, chyby nebo naopak správné kroky," popsal jeden z porotců David Mičan. Jeho kolega Jan Kuchař doplnil, že v zahraničí se zahradnické soutěže často konají v halách, kde se vše postaví a po skončení soutěže zase rozebere. „V České republice je ale tato soutěž postavena tak, že studenti za sebou opravdu zanechají kus práce. Musím říct, že jsou velmi schopní. Hodnocení je pak mnohdy velmi obtížné, musíme hledat i detailní rozdíly," řekl porotce Jan Kuchař. Součástí Lipové ratolesti je i oživení zeleně. „Soutěžící během soutěže vysadí čtyři katalpy a osm kusů okrasných třešní, které jsou vhodné do městské zástavby. Nová výsadba a další úpravy, které soutěžící provedou, celý park prosvětlí a změní k lepšímu," dodala Renata Hovjacká z porubské radnice.