„Parkour jsou techniky a způsoby co nejefektivnějšího překonávání překážek. A parkouristům se říká traceuři,“ popisuje Boleslav Morys (22) v hale Urban Motion Parkour Park ve Strojní ulici v Ostravě-Kunčicích. Zde mají od konce června vyznavači uvedeného pohybového (a pro mnohé sportovního či životního) stylu zázemí. „Za ty roky máme Ostravu docela proskákanou, tak jsme si udělali halu podle vlastních představ, kde trénuje nejen náš Urban Motion tým, ale i mnoho dětí a mládeže z ulice,“ líčí Morys.

Ten se věnuje parkouru dvanáctým rokem. Dá se říci, že na profesionální úrovni byť kvůli Parkour Parku už nemá čas cvičit od rána do večera.

„Hlavně starší lidé v nás vidí pobudy nebo vandaly, co skáčou po majetku města a jsou na nejlepší cestě si ublížit. Tady máme svůj prostor,“ vysvětluje traceur. Parkour sice bere jako pohyb prakticky bez pravidel, ale v hale v Kunčicích platí určité regule. Například zákaz občerstvování se na překážkách, ať nejsou polité a mokré.

„Ono to vypadá nebezpečně, ale pokud člověk trénuje postupně, opatrně a věří si, málokdy se mu něco stane,“ tvrdí parkourista s tím, že pro všechny případy jsou v novém sportovišti také žíněnky. A zkušenější dělají lektory kromě Moryse i Pavol Sadbár, Tomáš Slonka, Adam Holub či Kristina Malá, věnující se cvičícím dívkám.

„Naše videa oslovila spoustu dětí, které tady začaly chodit. Skáčí v bezpečnějším prostředí, což je určitě plusem pro ně i jejich rodiče. Teď o prázdninách je otevřeno takřka celé dny,“ doplňuje Morys. Parkour je podle něj každopádně aktivitou pro mladší, třicátníci a výše v hale Urban Motion týmu totiž bývají pouze jako přihlížející.