R- a A-karty, které umožňují lidem s trvalým bydlištěm či majitelům firem sídlících v centru města stát ve vyhrazených zónách, se závěrem roku 2014 ukončily svoji platnost. Ti, kdo nechali vystavení nových karet na poslední chvíli, nyní houfně zaplavují radnici.

„Vím, že jsem si kartu mohla koupit už v prosinci, ale předvánoční období je vždy hektické, takže povinnosti člověk řeší až po Novém roce. Přiznám se, že kartu jsem ještě nikdy nepořizovala s předstihem. Ale dneska jsem se přesvědčila, že nejsem jediná," komentovala svou návštěvu úřadu dvaačtyřicetiletá Hana Rubišarová z Moravské Ostravy a Přívozu.

Deník se přesvědčil, že letos se na úřadě Moravské Ostravy a Přívozu, který je přestěhován na náměstí Edvarda Beneše, nesetkáte s frontami. „Vydávání parkovacích karet je v nové budově jednodušší. Jednak díky vyvolávacímu systému, jednak proto, že přepážka pro příjem žádostí je nedaleko pokladny. Karty budou vydávány v lednu i v době polední pauzy. Navíc jsme rozšířili úřední dny," popsal situaci místostarosta Dalibor Mouka. Karty tedy mohou lidé vyřizovat kromě tradičních pondělí a středy i v úterý a ve čtvrtek.

Rozdíly

Rezidentní (R) a abonentní (A) karty pro rok 2015 se liší jak osobami, pro které jsou vystaveny, tak i cenou. Abonentní karty jsou určeny podnikatelům, jejichž firma sídlí v centru Ostravy.

Za ty majitelé firem utratí 12 tisíc na rok. Rezidentní karty pro lidi s trvalým bydlištěm v Moravské Ostravě a Přívozu pak vyjdou na 840 korun.

Přestože kapacita pro parkování je ve vyznačených zónách omezena a tvoří ji devět set až tisíc míst, zájemců o parkovací karty rok od roku přibývá.

„V roce 2013 jsme vydali celkem 1104 karet a v loňském roce už 1433 karet. Letos si karty zakoupilo už více než sedm set zájemců, ale nápor na úřadě v příštích dnech ještě očekáváme," uvedla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

Jih a Poruba

Problematiku parkovacích míst kromě centrálního obvodu řeší také Ostrava-Jih nebo Poruba. Ta podle mluvčího radnice Martina Otipky při každé rekonstrukci hledá možnosti, jak v opravované lokalitě nejrůznějšími způsoby zvýšit počet parkovacích míst.

„Zatím se nám to daří a chceme v tomto trendu pokračovat i v letošním roce," uvedl Martin Otipka s tím, že jedním z příkladů může být rekonstrukce ulice Matěje Kopeckého, která díky zjednosměrnění přinese 160 nových šikmých parkovacích stání. 

Na území městského obvodu Ostrava-Jih se připravuje výstavba parkoviště v zadní části „hokejky" ve Výškovické ulici poblíž domu číslo 70.

„V loňském roce vzniklo stavebními úpravami 160 nových parkovacích míst konkrétně v rekonstruovaných obytných dvorech v ulici Jana Maluchy na Dubině, nová místa jsou v Jubilejní kolonii v Hrabůvce, dále v Zábřehu před Základní školou Kosmonautů 15 a v Čujkovově ulici poblíž domů číslo 21 a 23," uvedl mluvčí Jihu Michael Kutty.

Doplnil, že organizačními úpravami, které spočívají v dopravním značení, vzniklo osm dalších míst. „Další organizační úpravy se připravují pro letošní rok, chceme navýšit počet stání ve Staňkově ulici ve Výškovicích a usnadnit průjezd Tylovou ulicí v Zábřehu. V obou případech bude zapotřebí zvážit zjednosměrnění uvedených komunikací," dodal mluvčí Kutty.

Klára Kohutová, Martina Koziolová