Na parkovišti v Mánesově ulici (u křižovatky s Nádražní třídou) v Přívoze je svým způsobem kuriozita: Čtrnáct míst pro vůz se stejnou registrační značkou začínající na 4AJ. „Už delší dobu a patří to prý podnikateli, který je má na pronájem,“ popisuje šoférka odstavující svou škodovku mimo „rezervace“.

Kdo to je? Nesmí říci 

„Náš odbor investic a místního hospodářství se tím zabýval, jedná se nicméně o soukromý pozemek,“ vysvětluje Hana Mainušová za radnici obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Jeho pracovníci kvůli ochraně osobních údajů každopádně nesmí poskytovat (a taky ani neposkytují) informace, komu tato rarita patří.

„Takovému vlastníkovi ani nemůžeme určovat, kdo bude parkovat na jeho pozemku a jaké dodatkové tabulky si zde instaluje,“ uvádí dále Mainušová. Čtrnáct parkování pro jednu registrační značku je věcí majitele a „povolovacího procesu“ státní správy dohlížející na plynulost a bezpečnost silničního provozu.

Po řádění tornáda je každá pomoc vítaná.
Kraj pomůže rodině, které při tornádu zemřel dědeček a dítě

Centrální obvod běžně dává jednomu žadateli pouze jediné stání. Mimo oblast vymezenou ulicemi 28. října, Poděbradova. Gorkého, Nádražní, Zborovská, Sokolská, Preslova, Horova, Žofínská a dále řekou Ostravicí, Černou loukou a Smetanovým náměstím tu účtuje uživateli za metr čtvereční 200 korun měsíčně.

„Zájem o vyhrazená stání v důsledku nárůstu počtu automobilů už řadu let postupně narůstá, náš obvod se ovšem rozšiřování těchto parkovacích míst brání,“ vzkazuje Mainušová. Na území Moravské Ostravy a Přívozu je aktuálně hrazených „rezervaček“ kolem 250 a dalších 135 využívají bezplatně handicapovaní.

Držitelé průkazů ZTP či ZTP/P jsou ostatně také jedinými, co mají nárok na vyhrazené stání v nejlidnatějším ostravském obvodě Jih. „Jinak ho občanům nepovolujeme už čtrnáctým rokem,“ líčí mluvčí radnice Gabriela Gödelová. Důvodem je příliš aut a málo míst pro ně. Své parkování si tu z minulosti platí 636 řidičů.

Patrizio Stronati ještě v dresu Baníku Ostrava.
Stronati otevřeně o přestupu do Puskáse: Posunul jsem se vpřed, vydělal i Baník

„Někteří obyvatelé Jihu využili možnost pronájmu pozemku, kde si na své vlastní náklady zřídili stání. Tyto parkovací místa ale museli bezúplatně převést obvodu a dostali je do užívání za pronájem, 50 korun za metr čtvereční ročně,“ podotýká Gödelová. Rozhodně ale na Jihu není více stání pro stejnou registrační značku.

Svým způsobem uprostřed města jsou Mariánské Hory a Hulváky, kde mají místní šanci si jisté parkování zaplatit. Vychází je to na 11 880 Kč ročně. „Řidičům bez ZTP či ZTP/P je dáváme jen tam, kde je to v daném místě možné. A necháváme nejméně dvacet procent stání handicapovaným,“ říká starosta Patrik Hujdus.

Nad větším počtem „rezervací“ pro jedno auto vrtí hlavou rovněž v Porubě. Stejně, jako reaguje radnice na žádosti o nové vyhrazené stání (mimo handicapované). „Spousta lidí, kteří je mají nebo měli, trávili dosti času mimo bydliště a po tu dobu tam nikdo jiný nesměl stát,“ komentuje odmítání její mluvčí Martin Otipka.