Je těsně před osmou hodinou raní a parkoviště před Kauflandem na Karolíně se začíná pomalu plnit. Zaparkovat svůj vůz tady přijel i pětadvacetiletý student Petr Racek z Frýdku-Místku.

„S parkováním v centru Ostravy je to složité. Proto odstavím auto tady v rožku parkoviště a naskočím do tramvaje číslo 1 nebo 2 na zastávce Dr. Malého, která není vzdálená ani minutu chůze, a ve škole jsem za deset minut. Párkrát jsem to v centru zkoušel, ale většinou se mi místo sehnat nepodařilo, nebo jsem naopak zaplatil majlant, takže teď sázím na jistotu," říká student s tím, že do školy jezdí jen dvakrát týdně.

Více souvisejících článků k tématu najdete zde: 
Parkování v Ostravě

O hodinu později zbývá pár desítek míst, a to jen na pravé straně parkoviště naproti obchodu Jysk s bytovými doplňky a vybavením. A rovnou tam zamíří i pětačtyřicetiletá Marie Hanzošová. Tvrdí, že na parkovišti nikomu nepřekáží.

„Návštěvníci obchodů si tady flek vždycky najdou. Já dojíždím ze Staré Bělé do práce. Občas parkuji v Poděbradově ulici, ale bývá to tam plné, takže v poslední době zůstávám stát tady," uvedla paní Marie. A stejně jako student Petr běží na tramvaj, která právě přijela na zastávku. Vzhledem ke krátké vzdálenosti ji bez problému chytne.

Zákazníci si stěžují

Prodavačka z Jysku, která nechce zveřejnit své jméno, říká, že zákazníci si na nedostatek míst stěžují často. „Nemají si ani kde naložit nakoupené zboží. Před obchodem jsou stání pouze pro invalidy a všechny ostatní jsou přes den plné," rozčiluje se žena.

Krátce před polednem už parkoviště opravdu praská ve švech. Lidé staví svá auta i mimo vyznačené plochy, a tím komplikují průjezd ostatním. Jedním z těchto řidičů je i Martin Pokorný, který přijel na ostravský katastrální úřad. „Jsem tu jen na pár minut, snad nikomu nebudu vadit. Potřebuji si jen rychle něco vyřídit," podotýká v krátkosti mladý muž.

To, že řada lidí využívá k zaparkování vozu parkovací místa u Kauflandu, potvrzuje i ředitelka katastrálního úřadu v Ostravě Marcela Staniczková. „Své parkoviště nemáme, takže pokud přijedou autem, zaparkují ho tam," informuje.

Po parkovišti tak stále bloudí několik aut. Jejich šoféři marně hledají volná místa. Když se jednomu z nich konečně podaří zaparkovat, namíří si to přímo k elektru. „Je to tady strašné. Jdu si koupit nabíjecí baterky s dobíječkou do elektra a pět minut tady jezdím jako blázen, abych našel místo. Měli by s tím něco udělat," míní důchodce Václav Merhaut.

A podobně jsou na tom i ostatní. Situaci podle slov mluvčího Michaela Šperla pečlivě sleduje i Kaufland. „Monitorujeme vývoj a jsme v kontaktu s vlastníkem celého objektu, se kterým jednáme ohledně adekvátního opatření," upozorňuje na závěr mluvčí Kauflandu.

Kapacita parkoviště u Nákupního centra Karolína přes všední dny nestačí. Svá auta tam totiž parkují lidé, kteří do centra Ostravy pokračují městskou hromadnou dopravu, a nebo ti, kteří mají vyřizování na katastrálním úřadě.