"Všechny tři směny profesionálních hasičů ze stanice ve Frýdku-Místku se v uplynulých dnech zúčastnily výcviku v obsluze a řízení speciálního pásového vozidla Hägglunds BV206. Tato technika je dislokována na stanicích ve Frýdku-Místku a Bruntálu - tedy v lokalitách, v jejichž hasebním obvodu jsou rozsáhlé hornaté oblasti a těžko přístupný terén," uvedl k cvičení mluvčí hasičského záchranného sboru (HZS) kraje Jakub Kozák.

Tentokrát se místem výcviku stalo okolí obce Staré Hamry, především zdejší zasněžené lesní cesty. Na těch si hasiči vyzkoušeli nejen řízení vozidla, ale také jeho možnosti při pohybu v terénu.

"Stroje jsou určeny jak pro dopravu hasičů, tak pro evakuaci a transport zraněných či zachraňovaných osob - na sklonku roku 2022 pomohlo jedno z vozidel s transportem čtyř osob na dialýzu poté, co převozová sanitka uvízla v Bruntálu ve sněhové kalamitě," dodal Jakub Kozák.

HZS Moravskoslezského kraje Hägglunds pořídil v roce 2018 v rámci projektu Zvýšení připravenosti Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu.

Cvičení s pásovým speciálem Hägglunds BV206 v loňském roce:

Bandvagn HAGGLUND BV-206 v Beskydech