Jak se budou lišit osudy starostů, kteří svým obcím vládli dlouhých více než dvacet let? A čím si některé strany vysvětlují doslova demoliční vítězství ve volbách?

Ze všech šestatřiceti obvodů a obcí na Ostravsku dopadly volby nejjednoznačněji v Nové Vsi uvnitř krajské metropole. I proto, že její staronové vedení chce zachovat její venkovský ráz.

„Dbáme na tradice. Nechceme se stát komerčním obvodem, kde to s nimi nemá už nic společného,“ vysvětluje starosta Tomáš Lefner poslání novoveského sdružení nezávislých kandidátů (doplněných v názvu právě o zkratku LIST – Lidé sloužící tradicím). V něm se odrazily také výsledky a zisk rovných devadesáti procent všech hlasů!

Nejen on podotýká, že na vesnicích či v malých obvodech je to ze sta procent o jménech a osobních vazbách, nikoliv o stranické příslušnosti.

STAROSTOU „NAVĚKY“

To se projevilo také ve Lhotce, kde přes 75 procent všech hlasů získali občanští demokraté díky Josefu Šrámkovi. Dvaašedesátiletý vesnický politický matador co nevidět zahájí už své sedmé volební období ve funkci starosty Lhotky.

Obvodu na severu Ostravy tak může vládnout celých osmadvacet let!

Zároveň však tuší, že to bude jeho poslední tažení. Chuť do dalšího pokračování by prý získal jen v případě, že by se do té doby podařilo dotáhnout do konce dva hlavní cíle.

„A to získat do vlastnictví obce statek a sehnat peníze na demolici budov pro vznik budoucího centra obce, které stále schází,“ plánuje Šrámek, jehož udivuje i těší zároveň, že Nezávislí zde letos nesestavili kandidátku. „Alespoň bude v zastupitelstvu klid, oni zbytečně prudili a čeřili vodu,“ rekapituluje Šrámek poslední čtyřletku.

PATRIKU, JE TO TVOJE!

Obdobně jako ve Lhotce se má situace v Mariánských Horách a Hulvákách. Ne sice co do jednoznačného výsledku ve volbách (rozdíl mezi prvními NEZÁVISLÝMI a druhým LEČEM činil necelých deset procent), ale podobně co do počtu „odkroucených“ let zdejší starostky ve funkci. Po osmadvaceti letech ale Liana Janáčková, byť volby vyhrála, předává žezlo své pravé ruce Patriku Hujdusovi (více v krátkém rozhovoru níže).

A že i lidé „za městem“ řeší jména, potvrzuje výsledkem překvapený Jiří Jureček (STAN) z Hošťálkovic.

„Sedm z devíti mandátů je rozhodně úspěch. Přesto jsme jedno křeslo v koalici nabídli ODS, jednoho opozičního zastupitele pak budou mít komunisté,“ řekl k povolebním vyjednáváním Jureček.

Jednou z prvních věcí, kterou jako staronový starosta podnikne, bude na jaře zavedení Senior taxi.

K TÉMATU

Kde skončily volby drtivým vítězstvím?Nová Ves – 1. SNK pro Novou Ves (90 %), 2. ČSSD (10 %)
Lhotka – 1. ODS (75,35 %), 2. ČSSD (24,65 %)
Proskovice – SNK Proskovice (73,37 %), 2. Jauner (12,71 %)
Hošťálkovice – Občané pro Hošťálkovice (67,64 %), 2. ODS (17,64 %)
Třebovice – SNK-ED (53,13 %), 2. ODS (20,96 %)

ROZHOVOR

Liana Janáčková (Nezávislí) přenechává žezlo starosty Mariánských Hor a Hulvák Patriku Hujdusovi a v rozhovoru pro Deník říká:

Nikomu jinému bych funkci nepředala!

Osmadvacet let ve funkci starostky má za sebou Liana Janáčková z Mariánských Hor a Hulvák. Byť „její“ Nezávislí v obvodu vyhráli s náskokem téměř deseti procent, ve funkci po čtvrtečním ustanovujícím zastupitelstvu dále pokračovat nebude.

Proč jste se rozhodla vzdát se funkce?
Jinak to nevychází. Máme starostu a čtyři místostarosty, přičemž v radě je pět míst. A v koalici jsou s námi ještě lidovci, Ostravak, komunisté a SPD.

Lze to brát tak, že nechcete brzdit v rozjezdu Patrika Hujduse?
Nebýt jej, ve funkci pokračuji. Nikomu jinému bych to nepřenechala.

Řečeno sportovní terminologií, odcházíte na vrcholu…
Končím ve chvíli, kdy mě stále volilo nejvíce lidí. Nemusím se stydět ani si nic vyčítat. Udělali jsme kvalitní výsledek. Ale neznamená to, že už se nevrátím. Koneckonců ani nekončím úplně, pořád budu v dění a k ruce mladším a méně zkušeným kolegům.

Mění se s vaším odchodem něco pro obec?
Vůbec nic, rozběhnuté projekty budou pokračovat. Úřad nekončí a lidé zůstávají. Což by se v případě nástupu opozice rozhodně nestalo.