Okolo 13. hodiny, kdy přicházíme do sloního pavilonu, se malý Chandru schovává za zadní nohou matky Vishesh. Ta chroupá a ulamuje připravené větve. A malý Měsíček, jak zní jméno slůněte v překladu, ji zdatně napodobuje!

Půjdete se na slůně podívat ještě do konce prázdnin? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.

Přední nohou větev přišlápne a chobotem trhá. Dává si přitom velký pozor, aby byl stále u matky – nejlépe pod jejím břichem. Tam se cítí bezpečně. Větve a seno ale zatím nejí. „Pouze si hraje a zkouší, seno a trávu si jen strká pod chobot,“ popisuje ošetřovatel slonů Ondřej Matěj.

Během půl hodiny, kdy máme mládě možnost pozorovat, se pořád drží u matky. V jednu chvíli se však osměluje a vydává se na cestu po pavilonu sám. Vishesh jej po chvíli dochází s větví v chobotu a snaží se upoutat jeho pozornost. Úspěšně. Chandru se rázem soustředí pouze na větev, za kterou se otáčí jako kočka – jen trochu neohrabaněji – a snaží se ji přivlastnit.

Předpokládám, že brzy se tedy unaví a usne. Podle ošetřovatelů spí Chandru pět až šest hodin denně. Ale kdo ví, jestli to tentokrát nebude ještě víc. Čeká jej totiž perný den – poprvé pozná nápor návštěvníků zvědavých na nový přírůstek. Ti jej mohou přímo v pavilonu zhlédnout prozatím jednu hodinu denně, ta ale nebude pevně daná a bude se odvíjet od pohody a potřeb matky se slůnětem.

„Předpokládáme, že návštěvníků přijde hodně a je třeba na ně matku i slůně postupně připravit. Je důležité, aby byli oba v klidu. Pokud je nervozní matka, je vystresované i slůně a hrozí určitá rizika,“ vysvětluje ošetřovatel Matěj a apeluje na první návštěvníky, aby se při návštěvě sloního pavilonu chovali tiše.

Pak je předpoklad, že se slůněti bude i nadále dařit skvěle a bude plnit další krůčky, které má po úspěšném zvládnutí sacího návyku před sebou. „Začne ochutnávat matčin trus a tím si obohacovat střevní mikroflóru. Potom už většinou přichází na řádu žraní všeho okolo – sena trávy,“ vysvětluje ošetřovatel, co Chandru teď čeká.

Zajímavosti o ChandruVáhu ani výšku zatím ošetřovatelé neznají, do jeho soukromí s matkou dosud nechtěli zasahovat. Chandru je prý stále ještě dosti bojácný.
Noční služby v pavilonu už zoo nemá, všichni ošetřovatelé mají možnost přístupu ke kamerovému systému přes internet ze svého domova.
Chandru už chodívá také do venkovního výběhu. Možnost má dvakrát denně v časech 9.30 až 10.30 a 11.30 až 12.30 a občasně ji využívá.
Sloní stádo zatím žije odděleně, mají možnost kontaktu přes bariéru.